Bank a parabank – jaka jest różnica?

Bank i parabank to nie jest ta sama instytucja. Dowiedz się, czym różnią się one od siebie. W naszym artykule przedstawiliśmy nie tylko podstawy ich funkcjonowania, ale również opisaliśmy przepisy w prawie oraz nadchodzące zmiany, które ich dotyczą. Sprawdź, czym różni się bank od parabanku.

Co musisz wiedzieć o bankach?

Banki kojarzą się ze stabilnością i bezpieczeństwem. Podlegają w końcu wielu przepisom i regulacjom. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje ich działalność, jest ustawa z 1997 roku, czyli Prawo Bankowe.

Ponadto nadzór nad bankiem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Jego wypłacalność zaś jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku braku wypłacalności klienci otrzymają posiadane środki do równowartości do 100 tys. euro.

W ofercie banków znajdują się nie tylko kredyty na dowolny cel, ale również kredyty hipoteczne. Są to wieloletnie zobowiązania, których wysokość może sięgać nawet kilku milionów złotych. Z tego powodu lista formalności, jakie należy spełnić, aby z nich skorzystać, jest długa i skrupulatnie sprawdzana.

Parabank – czy pożyczki są bezpieczne?

Dla wielu osób słowo “parabank” nie brzmi najlepiej. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono “nibybank”. Wywołuje to negatywne skojarzenia i nie daje poczucia bezpieczeństwa. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Okazuje się, że działalność firm pożyczkowych jest kontrolowana przez polskie prawo. Warto tutaj zwrócić uwagę m.in. na zapisy w kodeksie cywilnoprawnym, a także na ustawę antylichwiarską. Zawarte w nich zapisy mówią m.in. o konstrukcji pożyczki, maksymalnych odsetkach oraz kosztach pozaodsetkowych.  

Co więcej, od początku 2024 roku Komisja Nadzoru Pożyczkowego będzie miała kolejne kompetencje, tym razem związane z nadzorem firm pożyczkowych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że parabanki będą jeszcze bezpieczniejsze. KNF będzie mogło bowiem dokonywać oceny spełniania przez nich wymogów prawnych, a także żądać informacji oraz wyjaśnień w celu kontroli ich działalności w zgodzie z prawem.

Porównanie banku a parabanku

Obecnie zmieniają się nie tylko zapisy w prawie, ale również świadomość konsumentów. Korzystanie z firm pożyczkowych staje się coraz bezpieczniejsze. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu m.in. ustawy antylichwiarskiej, która walczy z podmiotami oferującymi pożyczki na wysoki procent. 

Ponadto oferta firm pożyczkowych jest dostępna dla większej liczby osób. Wynika to z tego, że pożyczkodawcy wymagają minimum formalności, a ocena zdolności kredytowej jest mniej restrykcyjna. Dzięki temu na pożyczkę może liczyć osoba, która ma gorszą historię kredytową. Warto jednak przed złożeniem wniosku w takiej sytuacji sprawdzić, czy stać nas na spłatę kolejnego zobowiązania, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

W przypadku banków ilość formalności jest większa. Przed udzieleniem kredytu instytucja dokładnie sprawdza naszą zdolność kredytową i analizuje, z jakim ryzykiem jest związane pożyczenie nam pieniędzy. Z tego powodu nie zawsze łatwo o kredyt w banku. Z drugiej strony to właśnie tam możemy liczyć na uzyskanie większych kwot potrzebnych np.: do zakupu mieszkania lub samochodu.

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...