Blokada środków na koncie bankowym – co oznacza i co należy zrobić?
8 marca, 2025
Twój rachunek bankowy został zablokowany i nie możesz wykonać przelewu? Płatności kartą też nie da się zrealizować? Blokada środków na koncie to czarny scenariusz dla każdej osoby, która ma długi. Dowiedz się, z czego wynika taka sytuacja oraz jak długo może trwać.
Blokada konta bankowego – na czym polega?
Kiedy dojdzie do blokady rachunku bankowego, na pewno nie umknie to Twojej uwadze. Sytuacja dotyczy bowiem nie tylko zgromadzonych środków, ale również przyszłych przelewów (tych, które wpłyną na konto np. tydzień po blokadzie). Nie możesz ani ich wypłacić, ani zrobić transakcji na inne konto. Zablokowane są również płatności online oraz kartą płatniczą.
Blokada środków na rachunku może być dla wielu osób niemiłą niespodzianką. Warto jednak zachować spokój i dowiedzieć się, dlaczego ona wystąpiła. Pozwoli to znaleźć wyjście z tej sytuacji.
Kto może zablokować środki na rachunku bankowym?
Kiedy nie masz dostępu do środków na koncie, najpierw należy skontaktować się z bankiem. Trzeba jednak pamiętać, że rzadko odpowiada on za zablokowanie konta. W większości przypadków następuje to w wyniku wniosku złożonego przez m.in.:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- Urząd Skarbowy;
- Krajową Administrację Skarbową;
- komornika;
- organy jednostek samorządowych.
Blokada pieniędzy na koncie: przyczyny
Jeśli masz zablokowane środki na rachunku bankowym, na pewno stoi za tym jakaś przyczyna. Najczęstszym powodem są zaległości wynikające z nieuregulowanych rat pożyczek czy kredytów, a także zaleganie z podatkami, alimentami, mandatami, składkami lub innymi tego typu zobowiązaniami.
Jest jednak taka sytuacja, kiedy to bank może zablokować transakcje klientowi. Taka blokada środków na rachunku bankowym jest zgodna z Prawem bankowym i ma miejsce wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa finansowego. Dotyczy to również wysokich, niestandardowych przelewów, które mogą odbiegać od normy. Bank blokuje wtedy konto, aby zabezpieczyć Twoje interesy.
Jakich środków bank nie może zablokować?
Blokada środków na koncie nie oznacza tego, że w jednej chwili tracisz całe źródło utrzymania. Zgodnie z prawem kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Obecnie jest to zatem 3181,50 zł (stan na grudzień 2024 roku). Od stycznia 2025 roku kwota się zmieni, ponieważ wzrośnie płaca minimalna.
Co więcej, zajęciu np. w ramach postępowania egzekucyjnego nie podlegają również takie świadczenia jak:
- zasiłki rodzinne,
- środki z pomocy społecznej,
- dodatki pielęgnacyjne,
- 800+,
- alimenty.
Na ile można zablokować środki na koncie?
Zastanawiasz się, ile trwa blokada środków na koncie? Niestety pieniądze zgromadzone na rachunku zostają zablokowane do czasu, aż nie zostanie spłacone zadłużenie na rzecz właściwego podmiotu. Dopiero na wniosek wierzyciela bank może zdjąć blokadę i odmrozić dostępne środki.
Z racji tego, że bank nie odpowiada za blokadę, wysyłanie do niego próśb o „odmrożenie środków” jest bezcelowe. Problemy związane z zadłużeniem, które doprowadziły do tej sytuacji, warto rozwiązywać bezpośrednio u wierzyciela.
Co zrobić w przypadku blokady konta bankowego? Jakie kroki podjąć, kiedy Twoje konto zostało zablokowane?
Jeśli Twoje konto bankowe zostało zablokowane i uważasz, że jest to bezpodstawne, pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z bankiem. Instytucja może zablokować środki tylko w uzasadnionych sytuacjach, np. na wniosek odpowiedniego podmiotu, w tym sądu lub organów ścigania. Choć zdarza się to rzadko, może się okazać, że blokada na karcie i całym rachunku jest wynikiem błędu.
W przypadku, gdy blokada utrudnia dostęp do środków na naglące potrzeby, możesz rozważyć wzięcie pożyczki krótkoterminowej. Może ona stać się pomocnym narzędziem, ale nie jest remedium na problemy finansowe. Należy więc korzystać z niej rozsądnie.
Podsumowanie
Kiedy bank blokuje Twoje konto, nie robi tego bez przyczyny. Najczęściej stoją za tym nieuregulowane długi, których konsekwencje narastają miesiącami, a nawet latami. Nie warto ignorować takiej sytuacji, a zamiast tego szukać sposobów na to, aby ją wyprostować.