Co to jest recesja?

Recesja to niełatwy czas dla naszych portfeli. Z drugiej strony jednak poprzedza ona ożywienie gospodarcze i jest naturalnym procesem w gospodarce, Dowiedz się, jakie są przyczyny i skutki recesji. W jaki sposób wpływa ona na kredyty i inflację? Co musisz wiedzieć, zanim do niej dojdzie?

Recesja – co to jest?

Zacznijmy od definicji. Wiele osób kojarzy recesję z kryzysem gospodarczym oraz wysoką inflacją. Jednak co tak naprawdę ona oznacza?

Recesja to okres spowolnienia gospodarczego, charakteryzujący się spadkiem produkcji, zatrudnienia i dochodów, który trwa co najmniej 2 kwartały. Jest ona mierzona za pomocą PKB (Produktu Krajowego Brutto). Kiedy wskaźnik spada, oznacza to, że w gospodarce następuje spowolnienie.

Przyczyny i skutki recesji

Jakie czynniki wpływają na wystąpienie recesji? Spowolnienie gospodarcze może być wywołane przez m.in.:

  • złą politykę monetarną państwa;
  • konflikty zbrojne;
  • pandemię;
  • spadek popytu na towary i usługi;
  • wzrost cen surowców.

Niestety okres spowolnienia gospodarczego niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Są one odczuwalne nie tylko dla państwa, ale również dla naszych portfeli. Wielu przedsiębiorców obniża wtedy swoją produkcję, a różne gałęzie gospodarki przeżywają kryzys. W efekcie społeczeństwo ubożeje.

Recesja może powodować takie skutki jak:

  • wzrost stopy bezrobocia;
  • obniżenie poziomu płac;
  • podniesienie wydatków;
  • osłabienie waluty.

To, co kluczowe, to świadomość, że recesja jest naturalną fazą cyklu koniunkturalnego w gospodarce. Występuje ona zawsze po okresie boomu. Jednakże jej wystąpienie jest zapowiedzią ożywienia gospodarczego w przyszłości. Zanim jednak to się stanie, należy zacisnąć pasa, ponieważ spowolnienie gospodarcze dotyka praktycznie każdą branżę, a tym samym dotyczy całego społeczeństwa.

Jak recesja wpływa na kredyt?

Otrzymanie kredytu w czasie recesji nie jest proste. Banki bowiem zaostrzają wtedy politykę. Spowolnienie gospodarcze sprawia, że sytuacja finansowa obywateli jest niestabilna. Uzyskanie zgody w banku jest trudne. Wyjątkiem są pożyczki pozabankowe, które są przyznawane przy mniejszej liczbie formalności. Należy jednak mieć na uwadze swoje możliwości finansowe, aby uniknąć powstawania długu.

Recesja a inflacja

Wiele osób łączy spadek wartości pieniądza ze spowolnieniem gospodarczym. Czy słusznie? Jaka jest zależność między recesją a inflacją? Jak się okazuje, nie bez przyczyny oba terminy są ze sobą razem zestawiane.

Oczywiście nie oznacza to tego, że recesja jest tym samym co inflacja. Jednakże rosnące ceny są pośrednim objawem recesji. Trzeba jednak pamiętać, że spowolnienie gospodarcze wiąże się ze spadkiem popytu na różne towary i usługi, co wynika z większego bezrobocia i mniejszych płac. Z tego powodu ceny dóbr stają się niższe. Tym sposobem recesja może wpłynąć na zahamowanie inflacji.

Podsumowanie

Wystąpienie recesji jest naturalnym zjawiskiem w ekonomii. Dzięki niej możliwe jest wyhamowanie inflacji oraz powrót do ożywienia gospodarczego. Jest to jednak czas, kiedy spada wynagrodzenie i rośnie bezrobocie. Wymaga zatem zaciśnięcia pasa i świadomego podejścia do swoich finansów.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...