Co wpisać w tytule przelewu dla kolegi, by uniknąć problemów?

Przelewy między przyjaciółmi czy znajomymi są dziś powszechne – w końcu to najprostszy sposób, aby zwrócić komuś za obiad, benzynę czy bilet do kina. Wydaje się, że wystarczy wpisać cokolwiek w tytule przelewu i gotowe. Jednak nieodpowiednia nazwa transakcji może przysporzyć sporych problemów. Jak ich uniknąć? Co wpisać w tytule przelewu dla kolegi, a czego kategorycznie unikać? Sprawdź!

Dlaczego właściwy tytuł przelewu ma znaczenie?

Może wydawać Ci się, że wpisujesz tytuł przelewu tylko dla formalności, ale prawda jest taka, że opis ten ma większe znaczenie, niż przypuszczasz. Głównym celem tytułu przelewu bankowego jest poinformowanie odbiorcy o tym, czego on dotyczy. Banki i urzędy skarbowe analizują jednak przepływ pieniędzy, szczególnie gdy kwoty są wyższe niż przeciętne. Nieodpowiedni tytuł może wzbudzić podejrzenia, co w skrajnych przypadkach prowadzi do konieczności wyjaśnień lub nawet interwencji urzędu. Możesz też skończyć z blokadą pieniędzy na rachunku i niemożnością wykonania transferu środków.

Czego lepiej nie wpisywać w tytule przelewu?

Nie chcesz, aby Twój przelew wzbudził wątpliwości banku? W szczególności unikaj żartobliwych opisów, które mogą sugerować działanie niezgodne z prawem (takich jak np. „okup” czy „łapówka”). Możesz bowiem zostać wówczas wezwany do złożenia wyjaśnień (podobnie jak odbiorca przelewu). Należy uważać na wszelkie określenia, które mogą się kojarzyć z praniem pieniędzy lub wspieraniem terroryzmu. Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu prania pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu bank ma obowiązek czuwać m.in. nad przeprowadzanymi przez klientów transakcjami, a także badać źródła pochodzenia środków pieniężnych znajdujących się na ich rachunkach. Dlatego pozornie niewinny tytuł płatności może stać się przyczyną poważnych kłopotów.

Jakie inne tytuły przelewów mogą być problematyczne?

Oprócz niewybrednych żartów uwagę mogą zwrócić na siebie takie tytuły przelewów jak np. „pożyczka”, „darowizna” czy „zadatek”. Mogą one bowiem sugerować powstanie obowiązku podatkowego, jeśli środki są przekazywane między niespokrewnionymi ze sobą osobami. Oczywiście jeśli przelew ma charakter darowizny i pożyczki, np. jest to pożyczka od osoby prywatnej, taki tytuł jest jak najbardziej na miejscu. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby zapoznać się z przepisami i dopełnić odpowiednich formalności związanych z tego typu transakcją. W określonych przypadkach odbiorca powinien też uiścić podatek.

Przeczytaj: Jak anulować przelew i czy w ogóle da się to zrobić?

Co wpisać w tytule przelewu?

Wiesz już, czego unikać. Zatem co wpisać w tytule przelewu dla kolegi, aby transakcja została zrealizowana bez przeszkód i nie wzbudzała podejrzeń? Najlepiej jest po prostu pisać zgodnie z prawdą. Tytuł przelewu nie musi brzmieć oficjalnie (np. „zwrot kosztów za kolację 25.09.2024”). Może mieć luźny charakter (np. „zrzutka na pizzę”), ale warto zadbać o to, by był klarowny i w miarę precyzyjny. Najlepiej jest używać naturalnych, prostych sformułowań zamiast żartów, które mogą sprawić, że legalność transakcji zostanie podważona. Dla własnego dobra lepiej unikać też tajemniczych skrótów, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak mogą zostać zinterpretowane.

Czy tytuł przelewu jest niezbędny?

Aby zrealizować przelew bankowy, musisz podać imię i nazwisko lub nazwę odbiorcy, jego numer konta, kwotę oraz tytuł przelewu. Ta ostatnia informacja jest niezbędna do identyfikacji transakcji. Co prawda teoretycznie możesz nazwać ją po prostu „przelew”, ale w świecie finansów warto zachować przejrzystość. Precyzyjny tytuł przelewu pomaga zarówno nadawcy, jak i odbiorcy analizować historię rachunku i może uchronić przed wyjaśnieniami w banku lub urzędzie skarbowym.

Pamiętaj, że właściwa nazwa jest szczególnie istotna przy przelewach do urzędu skarbowego. W przypadku transakcji z przyjaciółmi i znajomymi zachowaj po prostu umiar w żartach i nazywaj transakcje zgodnie z prawdą.

Może Cię zainteresować:

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...