Czy można wpłacić pieniądze na czyjeś konto w banku?

Zastrzeżenie dowodu osobistego jest konieczne, gdy doszło do jego utraty i obawiasz się, że trafi w niepowołane ręce. W ten sposób utrudnisz Dzięki bankowości internetowej oraz aplikacjom mobilnym przelanie pieniędzy na rachunek nawet ten prowadzony w innym banku nie stanowi problemu. Co jednak zrobić w przypadku dysponowania gotówką, którą chcesz przesłać komuś na konto? Dowiedz się, czy możesz to zrobić podczas wizyty w placówce bankowej.

Wpłata pieniędzy na rachunek bankowy w oddziale — co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy można wpłacić pieniądze na czyjeś konto w banku? Odpowiedź na to pytanie brzmi — tak. Jeśli masz gotówkę, którą chcesz wpłacić na rachunek bankowy nienależący do ciebie, udaj się do wybranej placówki. W okienku będzie trzeba podać numer konta oraz dane odbiorcy i nadawcy, a także wskazać kwotę, którą chcesz w ten sposób przelać. Pracownik banku po przyjęciu gotówki wyda ci potwierdzenie transakcji. 

Jak długo idzie przelew na czyjeś konto bankowe?

To, jak szybko pieniądze dotrą do odbiorcy, zależy przede wszystkim od tego, w jakim banku ma on konto. Jeśli w tym samym, w których dokonujesz transakcji, to cały proces ich przesyłania powinien przebiec dość szybko. Jednak w przypadku wpłaty gotówki na konto w innym banku, zajmie to więcej czasu. Rozliczenia są bowiem zarządzane systemem Elixir, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Każdego dnia odbywają się sesje bankowe wychodzące i przychodzące. Pierwsze z nich dotyczą wszystkich oczekujących przelewów zewnętrznych, a drugie przyjmowanych zleceń. Oznacza to, że twój przelew będzie oczekiwał na najbliższą sesję wychodzącą w banku, w którym wpłacasz pieniądze oraz następnie na sesję przychodzącą w placówce, w której prowadzony jest rachunek.

Godziny księgowa wypłat i wpłat w przykładowych bankach prezentują się następująco:

Alior Bank 

  • sesje wychodzące — maksymalne godziny zlecenia przelewu 08:20, 12:20, 15:20,
  • sesje przychodzące – 10:30, 14:30, 16:45.

PKO BP

  • sesje wychodzące — 08:00, 11:45, 14:30,
  • sesje przychodzące – 11:30, 15:10, 17:30.

mBank

  • sesje wychodzące — 05:55, 9:55, 13:25,
  • sesje przychodzące – 11:15, 15:00, 18:15.

Santander

  • sesje wychodzące — maksymalne godziny zlecenia przelewu 08:15, 12:15, 14:45,
  • sesje przychodzące – 10:30 14:30, 17:00.

Jeśli chcesz mieć pewność, o której zostanie zrealizowana wpłata na konto bankowe, zapytaj o to pracownika oddziału.

Wady i zalety wpłaty pieniędzy w oddziale banku

Do najważniejszy zalet wpłaty gotówki na czyjeś konto w oddziale banku zalicza się:

  • bezpieczeństwo — pieniądze przekazujesz bezpośrednio pracownikowi placówki, który wyda ci potwierdzenie wpłaty;
  • brak konieczności dostępu do bankowości mobilnej lub aplikacji — to rozwiązanie głównie dla osób starszych, które nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Wśród wad tego rozwiązania z pewnością należy wymienić dodatkowe koszty. Banki pobierają bowiem opłaty za tego rodzaju transakcje. Ich wysokość zależy od polityki konkretnej instytucji finansowej. Problematyczna jest także ograniczona dostępność możliwości wpłaty na rachunek bankowy w oddziale. Jest ona uzależniona od godzin otwarcia placówki. Nie zrobisz tego np. w niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli planujesz wpłacić pieniądze na konto w oddziale, musisz także liczyć się z tym, że zabierze ci to sporo czasu, zwłaszcza gdy trzeba będzie poczekać w kolejce. 

Wpłata gotówki na czyjeś konto — jak jeszcze można to zrobić?

Jeśli chcesz wpłacić komuś pieniądze na konto, a z różnych przyczyn nie chcesz lub nie możesz zrobić tego w oddziale banku, skorzystaj z opcji przekazu pocztowego. W tym celu musisz udać się do wybranej placówki i tam zlecić jego wykonanie. Niezbędne jest podanie danych odbiorcy, w tym jego numeru rachunku bankowego. Jeśli chcesz, aby pieniądze jak najszybciej dotarły na konto, skorzystaj z opcji ekspresowej.

Mimo że wpłaty w oddziałach banku są coraz rzadziej wybierane, nadal są dostępne głównie dla osób, które nie korzystają z bankowości internetowej czy aplikacji mobilnych. Pozwalają na bezpieczne przekazanie gotówki zarówno na swoje konto, jak i rachunek, którego właścicielem jest inna osoba.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...