Ile się czeka na kredyt gotówkowy a pożyczkę? Czas oczekiwania na decyzję kredytową

21 dni – właśnie tyle możesz czekać na decyzję kredytową w banku. Ile w rzeczywistości czeka się na kredyt hipoteczny i gotówkowy? Jak przyśpieszyć ten proces? Podpowiemy, jak szybko i skutecznie uzyskać pieniądze na koncie i z jakiej oferty skorzystać w zależności od Twojej sytuacji. 

Ile się czeka na kredyt hipoteczny i gotówkowy?

To ile będziesz czekać na kredyt, zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju ofertę wybierzesz. Nie ma co się oszukiwać, im większa kwota, o jaką się starasz, tym dłuższy czas oczekiwania na decyzję banku po złożeniu wniosku kredytowego. Wynika to także z ilości formalności, jakie są związanie z dużymi zobowiązaniami.

Najdłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową dotyczy kredytu hipotecznego. Jest to wieloletnie zobowiązanie, dzięki któremu możesz kupić sobie wymarzony dom lub mieszkanie. Na decyzję o jego przyznaniu czekasz najczęściej kilka tygodni. Na pocieszenie jednak, zanim otrzymasz ostateczną odpowiedź, dostaniesz na początek decyzję wstępną. Najczęściej pokrywa się ona z finalną odpowiedzią banku.

Krócej czeka się zaś na uruchomienie kredytu gotówkowego. Obecnie możesz się o niego starać bez wychodzenia z domu, a decyzję możesz otrzymać nawet w kilka minut. Wszystko jest bowiem zautomatyzowane, a i ilość formalności nie jest tak duża, jak przy kredycie hipotecznym.

Co wpływa na to, ile się czeka na decyzję banku w sprawie wniosku o kredyt?

Na to, ile się czeka na wydanie decyzji w sprawie kredytu, wpływa kilka czynności. Najczęściej długi czas oczekiwania jest związany z ilością dokumentów, jakie trzeba dostarczyć do banku. W przypadku kredytu hipotecznego będziesz potrzebować dokumentów potwierdzających Twoją zdolność kredytową, jak i tych dotyczących nieruchomości. Są one niezbędne do wydania decyzji kredytowej. Ich brak we wniosku będzie skutkował wydłużeniem całej procedury (bank najpewniej wezwie Cię do uzupełnienia braków). 

Ile się czeka na pożyczkę? Po jakim czasie zapada ostateczna decyzja? 

Wiesz już, ile się czeka na kredyt hipoteczny oraz gotówkowy. Jak widzisz, czas oczekiwania nie jest bardzo długi. Niekiedy jednak możesz nie mieć go wystarczająco, aby zaczekać na decyzję banku w sprawie przyznania kredytu (np. ze względu na to, że pojawią się nagłe wydatki). Co wtedy? Nie musisz się obawiać, masz bowiem jeszcze kilka wyjść.

W zależności od tego, ile potrzebujesz gotówki, możesz zdecydować się na pożyczkę z firmy pozabankowej. Czas oczekiwania jest tutaj znacznie krótszy niż przy podpisaniu umowy kredytowej. Z racji tego, że większość formalności odbywa się automatycznie, a wymagania pożyczkodawcy względem formalności nie są wysokie, decyzję możesz otrzymać w ciągu kilku minut. Jednocześnie zostanie wysłany do Ciebie przelew, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany oraz marzenia.

Ubieganie się o kredyt i o pożyczkę a czas oczekiwania na decyzję. Podsumowanie 

Jak widzisz, czas oczekiwania na kredyt lub pożyczkę może być różny. Na co się zdecydować? Jeśli chcesz dostać kredyt na wysoką kwotę lub na mieszkanie, udaj się do banku. To właśnie tam dostaniesz ofertę na większe zobowiązanie. W zależności od banku i wybranego produktu finansowego będzie trzeba poczekać na decyzję do kilku tygodni. Sprawdź przed tym swoją zdolność kredytową, aby przeanalizować swoją szansę na pozytywną decyzję kredytową. Z kolei w przypadku mniejszych kwot możesz skorzystać z usług firm pożyczkowych. Decyzję oraz pieniądze na konto otrzymasz jeszcze tego samego dnia i możesz wydać je na dowolny cel. Zawsze rozważnie podchodź do ewentualnych zobowiązań i decyduj się tylko na te, które będziesz w stanie spłacić.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...