Jak odzyskać pożyczone pieniądze bez umowy od koleżanki lub kolegi?

Pożyczenie pieniędzy koleżance czy koledze, choć może wydawać się prostą sprawą, może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Bez pisemnej umowy trudno bowiem udowodnić warunki pożyczki, szczególnie gdy druga strona nie jest skłonna do jej zwrotu. Czy są sposoby, które mogą pomóc w odzyskaniu pożyczonych pieniędzy? Co zrobić, aby odzyskać środki? 

Ustal szczegóły i przypomnij o konieczności zapłaty, aby odzyskać pieniądze

Pierwszym krokiem, który warto podjąć jako pożyczkodawca, jest próba rozmowy. Podejście oparte na komunikacji jest cenne, ponieważ często problemy z odzyskaniem środków wynikają z braku jasności co do oczekiwań obu stron (gdy nie są one wskazane w dokumencie).

Pamiętaj, aby podczas rozmowy zachować spokój i uprzedzić rozmówcę, że chcesz porozumieć się w kwestii pożyczki. Wyjaśnij, kiedy i na jakich warunkach pożyczyłaś lub pożyczyłeś pieniądze, przypominając, że brak pisemnej umowy nie oznacza, że fakt dokonania czynności prawnej nie zachodzi.

Staraj się nie stosować agresywnego tonu, ale zaproponować konkretne rozwiązanie, np. dogadanie się co do terminu spłaty.

Uwaga! Art. 720 § 2. Kodeksu cywilnego wskazuje, że umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Udokumentuj pożyczkę w inny sposób, niż zawarcie umowy 

Choć nie masz pisemnej umowy, możesz spróbować udokumentować pożyczkę innymi metodami. Ważne jest, aby zebrać jakiekolwiek dowody, które mogą potwierdzić, że przekazanie środków miało miejsce. Może to zostać uprawdopodobnione za pomocą:

  • historii przelewów bankowych lub wiadomości SMS, e-mail czy wiadomości na komunikatorze, które zawierają informacje o pożyczce lub obiecaną spłatę; 
  • świadków, którzy byli obecni przy udzielaniu pożyczki – w przypadku, gdy ktoś mógł widzieć przekazanie pieniędzy.

Wszystkie takie dowody mogą być pomocne, jeśli zechcesz skierować sprawę o dług np. do sądu. Trzeba będzie tam potwierdzić fakt dokonania czynności. 

Przypomnij o pożyczce pisemnie

Jeśli rozmowa nie przynosi rezultatów, warto na piśmie przypomnieć o pożyczce. Może to być formalny list lub wiadomość mailowa, w której przypomnisz o całej sprawie i ustalisz szczegóły spłaty. Tego rodzaju pismo pokazuje, że traktujesz sprawę poważnie, a także daje drugiej stronie szansę na rozwiązanie sprawy bez eskalacji. Możesz w nim również zaproponować plan spłaty, by dać szansę dłużnikowi na uregulowanie zobowiązania. 

Zdecyduj się na mediacje lub sięgnij po pomoc osoby trzeciej

Gdy samodzielna rozmowa nie przynosi efektów, dobrym rozwiązaniem może być mediacja. Możesz zaproponować, by sprawą zajął się ktoś neutralny – np. wspólny przyjaciel, który będzie w stanie ułatwić negocjacje. Taka osoba może pomóc w wypracowaniu kompromisu lub przypomnieniu dłużnikowi o zobowiązaniach.

Złóż sprawę do sądu cywilnego, aby zażądać zwrotu pożyczki 

Jeśli wszystkie inne próby zawiodą, a kwota pożyczki jest wystarczająco wysoka, aby uzasadniała podjęcie dalszych kroków, możesz rozważyć skierowanie sprawy do sądu. Będzie tutaj trzeba udowodnić, że pożyczka realnie miała miejsce – mogą w tym pomóc dowody takie jak przelewy bankowe, świadkowie czy korespondencja, a także ewentualnie zawarta umowa (wymagane przy konkretnych kwotach).

Sąd rozpatrzy sprawę i wyda wyrok. Jeśli dowody okażą się wystarczające, będzie on zobowiązywał drugą stronę do zwrotu pieniędzy.

W całym procesie warto skorzystać ze wsparcia kancelarii od tego typu roszczeń. Jej pracownicy doskonale znajdą kodeks cywilny i interpretację przepisów. Mogą wystosować profesjonalne wezwanie do zapłaty i wysłać je do pożyczkobiorcy, a także sporządzić pozew. W trakcie procesu przeprowadzą też dowody z zeznań świadków lub z przesłuchania stron, dbając o ochronę Twoich interesów w kontekście powstałego zadłużenia. 

Wyciągnij wnioski z całej sprawy i zapamiętaj, po co przydaje się umowa pożyczki 

Odzyskanie pożyczonych pieniędzy od koleżanki czy kolegi może być trudne. W związku z tym ważne jest, aby wyciągnąć z całej sprawy wnioski na przyszłość. Jeśli zdecydujesz się jeszcze pożyczać pieniądze, zadbaj o to, aby zawsze spisać odpowiednią umowę, nawet jeśli chodzi o osoby z bliskiego kręgu, i pożyczać tylko tym, którym ufasz. 

Podsumowanie

Odzyskiwanie pożyczonych pieniędzy bez umowy od koleżanki lub kolegi czy innej osoby prywatnej nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Najważniejsze jest to, aby działać spokojnie, korzystać z dostępnych dowodów, a także próbować rozwiązać sprawę w polubowny sposób. Gdy te kroki nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć pomoc prawną lub skorzystać ze wsparcia osób trzecich.