Jak sprawdzić za co urząd skarbowy zajął konto bankowe?

Zajęcie konta bankowego przez urząd skarbowy może budzić niepokój. W takiej sytuacji ważne jest, aby szybko dowiedzieć się, dlaczego urząd podjął taką decyzję. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć w takiej sprawie. 

Egzekucja należności publicznoprawnych, takich jak podatki, opłaty, grzywny czy kary administracyjne, odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Pierwsze kroki po zajęciu konta bankowego

Jeżeli urząd skarbowy (US) zajął Twoje konto bankowe, w pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem. Ma on obowiązek poinformować Cię o samym zajęciu i o tym, kto wydał dyspozycję o blokadzie konta. Zwykle środek egzekucyjny stosuje urząd skarbowy lub komornik sądowy działający w imieniu skarbu państwa. 

Zajęcie konta jest jednym ze sposobów, w jaki US egzekwuje zaległe należności. Może on zająć konto, jeśli podatnik nie spłaci długów w wyznaczonym terminie, a zaległości zostaną potwierdzone przez decyzję administracyjną.

Jak dowiedzieć się, za co urząd skarbowy zajął rachunek bankowy dłużnika?

Gdy dowiesz się od banku, kto przeprowadził zajęcie, możesz przejść do uzyskania odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego do tego doszło. Aby dowiedzieć się, za co konkretnie urząd skarbowy zajął Twoje konto, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z instytucją, która podjęła decyzję o egzekucji. 

Zwykle US wysyła zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej na adres korespondencyjny podatnika. Pismo zawiera:

  • informacje o przyczynach takiego stanu rzeczy,
  • szczegóły dotyczące zadłużenia, na podstawie którego zostało podjęte konkretne działanie.
  • instrukcje dotyczące uregulowania długu.

Warto zwrócić uwagę na datę doręczenia pisma, ponieważ może ona stanowić punkt wyjścia do dalszych działań (np. odwołania).

Jeżeli nie otrzymasz żadnej informacji z urzędów skarbowych, masz prawo złożyć zapytanie o szczegóły zajęcia. W tym przypadku najlepiej skontaktować się z urzędem telefonicznie lub osobiście. Warto też sprawdzić, czy US wysłał pismo na Twój adres i czy na pewno dane kontaktowe w systemach administracji skarbowej są aktualne. 

Jeśli organ w wyniku procedury egzekucyjnej zdecydował się na zajęcie konta, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji powinno się znaleźć się w Twojej dokumentacji.

Pamiętaj! Obowiązuje kwota wolna od zajęcia, której organ egzekucyjny, komornik sądowy czy komornik skarbowy nie mogą Ci zablokować, kiedy rozpocznie się postępowanie egzekucyjne. Na koncie dłużnika, mimo procedury zajęcia egzekucyjnego, powinno zostać 3261,53 zł netto (stan na grudzień 2024 roku). 

Kiedy i jak można zapobiec zajęciu konta bankowego?

Zajęcie konta przez urząd skarbowy jest wynikiem istnienia nieuregulowanych należności, które narastają ze względu na brak terminowej płatności. Aby uniknąć takiej sytuacji, regularnie monitoruj swoje zobowiązania podatkowe i unikaj opóźnień w związku z nimi. Gdy pojawiają się trudności finansowe, warto od razu skontaktować się z instytucją i próbować negocjować warunki spłaty (np. rozłożenie na raty). 

Jeśli zaległości są duże i obawiasz się, że nie będziesz w stanie ich uregulować w wyznaczonym terminie, rozważ możliwość skorzystania z pożyczki. Jednak nie może ona stanowić remedium na problemy finansowe. Sprawdzi się jednak jako jednorazowe wsparcie w problemach, mogące zabezpieczyć Cię np. przed narastającymi odsetkami czy procedurą egzekucyjną. 

Podsumowanie

Urząd skarbowy może zająć konto podatnika, który nie reguluje powstałych należności. Jeśli Twoje konto zostało zajęte, warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem oraz US, aby dowiedzieć się, kto i dlaczego podjął taką decyzję. Pamiętaj, że masz prawo do wglądu w szczegóły zajęcia rachunku i możesz podjąć kroki w celu wyjaśnienia sytuacji, np. przez negocjację warunków spłaty długów. 

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...