Jaki telewizor wybrać w 2025 roku? Czym się kierować?
17 lutego, 2025
Twój stary telewizor szwankuje lub może po prostu odbiega standardem od sprzętu dostępnego aktualnie w sklepach? Czujesz, że nadszedł czas na zmiany? Wybór nowego urządzenia może przytłaczać wśród dostępnych funkcji i wariantów. Na co zwracać uwagę? Dowiedz się, jaki telewizor wybrać w 2025 r.
Jaki telewizor wybrać? Przegląd najważniejszych parametrów
Wybór telewizorów na rynku jest ogromny. Poznaj zatem najważniejsze parametry tych urządzeń i dowiedz się, czego szukać.
Wyświetlacz
Czym są tak powszechnie spotykane wyświetlacze w technologii OLED? Otóż jest to klasa wyświetlaczy, w których wykorzystywane są diody LED wytworzone ze związków organicznych – stąd „O” przed „LED” w ich nazwie. Podstawowa różnica pomiędzy panelem OLED i LED jest taka, że ten pierwszy nie wymaga dodatkowego podświetlenia – światło jest generowane samoistnie. Dzięki temu każdy piksel wyświetlacza działa odrębnie, a matryca OLED TV jest w stanie zaoferować żywe i wierne kolory oraz bardzo głęboką czerń, czyli po prostu lepszą jakość obrazu.
Telewizory OLED produkowane są jedynie w dużych rozmiarach. Jeśli zatem interesuje Cię telewizor o przekątnej ekranu mniejszej niż 55 cali, możesz wybrać telewizor LCD/LED. To nieco starsza technologia pozwalająca na wyświetlanie przyzwoitego obrazu. Od pewnego czasu dostępne są też rozwiązania oznaczone jako QLED, które wykorzystują tzw. kropki kwantowe, co ma zapewniać większy kontrast i jasność. Jakościowo wyświetlacze takie pozostają jednak zbliżone do klasycznych LED’ów.
Rozdzielczość
Kolejnym bardzo ważnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, decydując o zakupie telewizora, jest oferowana rozdzielczość. Przyjmuje się, że im wyższa rozdzielczość, tym lepszy wyświetlacz oraz parametry dostrzegane przez oko. Problem w tym, że aby wszystkie elementy były widoczne perfekcyjnie, poza wysoką rozdzielczością dostępną w ramach technologii wyświetlacza, potrzebny jest również właściwy sygnał emitowany przez dostawcę. Z tym może być bardzo różnie. Obecnie jedna coraz więcej kanałów nadaje w rozdzielczości 4k, dlatego jest ona najpopularniejsza wśród nabywców telewizorów. Jaki telewizor wybrać, gdy szukasz czegoś tańszego? Zwróć uwagę na modele Ultra HD lub Full HD.
Częstotliwość odświeżania ekranu
Dla odbioru obrazu ogromne znaczenie ma też częstotliwość odświeżania ekranu. Im wyższa, tym bardziej płynny i naturalny jest ruch wyświetlany na ekranie. W 2024 r. na rynku pojawiły się telewizory z częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz, a w 2025 r. królować ma częstotliwość 165 Hz. Ma to wynieść jakość obrazu na jeszcze wyższy poziom. Ten parametr ma szczególne znaczenie, jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać do gier.
Przekątna ekranu
Ekran telewizora zawsze podziwia się z pewnej odległości. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na to, jaki rozmiar telewizora jest najlepszy. Warto w tej kwestii poradzić się fachowców, ponieważ przy wyborze przekątnej ekranu warto też wziąć pod uwagę jego rozdzielczość.
HDR
HDR (High Dynamic Range) to funkcja, która sprawia, że kolory na ekranie są jeszcze bardziej nasycone i co ważne realistyczne. HDR dostępny jest zazwyczaj z telewizorami oznaczonymi, jako 4K, czyli posiadającymi wyświetlacze o rozdzielczości 3840×2160 pikseli. Dopiero wówczas można dostrzec większy zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami barw. Warto jednak mieć na uwadze, że telewizory z HDR są droższe. Ponadto dostępnych jest pięć standardów tej funkcji – HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG oraz Advance Technicolor HDR.
Smart TV
Smart TV jest coraz częściej spotykaną opcją, która rzeczywiście dodaje wartości użytkowej urządzeniu. Czyni z telewizora nie tylko przekaźnik telewizyjny czy element konsoli gier, ale także interface z siecią globalną. Telewizor Smart TV łączy się z internetem, co pozwala na dostęp do serwisów streamingowych, mediów społecznościowych i przeglądarki www. W znakomitej większości przypadków sterowanie telewizorem wyposażonym w system Smart TV odbywa się za pomocą pilota, smartfona, głosu lub gestów. Obecnie niemal wszystkie telewizory na rynku są „smart”, co zapewnia szeroki wybór osobom poszukującym tej funkcji.
Dodatkowe funkcje i nowe technologie – na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze telewizora?
Kupując nowy telewizor w 2025 r., warto też zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje, takie jak:
- PVR – nagrywanie na dysk twardy;
- Ambilight – efektwone podświetlenie za ekranem, które wpływa na doznania podczas seansu;
- PiP – obraz w obrazie, pozwalający na oglądanie dwóch programów na raz;
- tunery TV – możliwość odbioru telewizji (DVB-C to kablówka, DVB-S to satelita, a DVB-T2 to telewizja naziemna);
- pilot z klawiaturą QWERTY – dołączany np. do niektórych modeli, ułatwia korzystanie z aplikacji Smart TV.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci kupić idealny sprzęt, niezależnie od tego, czy najbardziej lubisz oglądać filmy, czy też grać na konsoli. Jaki telewizor wybrać? Dostosuj go przede wszystkim do swoich potrzeb oraz sposobu i warunków, w jakich zamierzasz z niego korzystać.