KNF – co to jest? Jakie są jej zadania?

Dbając o bezpieczeństwo swoich finansów, powinniśmy znać dobrze KNF. Co to jest oraz czym zajmuje? Organ ten nadzoruje cały polski rynek finansowy, kontroluje banki oraz giełdy oraz przygotowuje listę ostrzeżeń KNF. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać tę wiedzę.

Co to jest KNF?

KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, funkcjonuje w Polsce od 2006 roku. Powołała ją ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. Tym samym zajęła miejsce dotychczasowej Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Co to jest jednak KNF i kto ją tworzy? Do Komisji Nadzoru Finansowego należy aż 12 członków. Natomiast przewodniczącym jest osoba powoływana przez Prezesa Rady Ministrów. Obejmuje ona swoje stanowisko przez pięć lat.

Obszar działań Komisji Nadzoru Finansowego obejmuje wiele sektorów. Warto jednak wskazać na takie obszary jak:

  • nadzór emerytalny;
  • nadzór bankowy;
  • nadzór ubezpieczeń;
  • nadzór nad instytucjami płatniczymi.

KNF sprawuje kontrolę wielu firm oraz instytucji. Pod nadzorem komisji znajdują się zarówno banki, jak i SKOK-i. Do tego KNF kontroluje wszelkie instrumenty finansowe, domy, maklerskie, giełdy czy fundusze inwestycyjne.

Zadania Komisji Nadzoru Finansowego

Powołanie tak dużego i złożonego organu Komisji Nadzoru Finansowego związane jest z ilością zadań, jakie przed nią stoją. KNF kontroluje wszelkie firmy finansowe, dbając o to, aby ich klienci nie byli narażeni na straty finansowe.

Do głównych zadań KNF należy nadzorowanie instytucji finansowych. W tym celu powstała lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Trafiają na nią te podmioty, wobec których złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa finansowego. Skargi te są najczęściej składane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Konsekwencją trafienia na listę ostrzeżeń KNF jest między innymi złożenie zawiadomienia u prokuratury.

KNF a pożyczki

Wiemy już co to jest KNF oraz to, że odpowiada za nadzór bankowy. Jak jednak wygląda sytuacja z sektorem pożyczkowym? Jeszcze do niedawna pożyczki nie były na celowniku Komisji Nadzoru Finansowego.  Od 2017 roku sytuacja ta zmieniła się diametralnie. Pojawiła się wtedy zmiana ustawy o kredycie konsumenckim, dzięki której zawdzięczamy rejestr instytucji pożyczkowych.

Nie oznacza to jednak, że Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadza kontrole pożyczkodawców  w takim stopniu, jak robi to w sektorze bankowym. Dzięki niej przyszli klienci firm pożyczkowych mogą sprawdzić dedykowany rejestr, aby upewnić się, że wybrany pożyczkodawca działa zgodnie z prawem.

Wpis do rejestru firm pożyczkowych jest obowiązkiem dla tego rodzaju instytucji. Jeśli nie odnajdziemy w nim danej firmy, nie korzystajmy z ofert, jakie proponuje. Pamiętajmy również o liście ostrzeżeń KNF. Trafiają tam wszystkie podmioty, które są podejrzane o popełnienie przestępstwa.

Komisja Nadzoru Finansowego to jedna z wielu instytucji, jaką warto znać. Służy bowiem bowiem naszemu bezpieczeństwu. Dzięki niej sprawdzimy na liście ostrzeżeń, czy interesująca nas firma pożyczkowa działa zgodnie z prawem i możemy bez obaw pożyczyć z niej pieniądze. Pamiętajmy jednak, aby wybierać spośród sprawdzonych i zaufanych pożyczkodawców.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...