Kredyt a pożyczka – czym się różni? Na co się zdecydować?

Czym się różni kredyt od pożyczki? Jaka oferta będzie najkorzystniejsza? Na jaką się zdecydować? Kiedy nie wiesz, co wybrać, poznaj szczegóły dotyczące każdego z tych produktów. Nie bierz kota w worku. Podpowiemy Ci, najlepsze rozwiązanie.

Kredyt a pożyczka – najważniejsze różnice

W mowie potocznej kredyt a pożyczka są niekiedy tożsame. Często nie wiemy, jakie różnice istnieją między nimi. A jest ich sporo. Jedne z nich dotyczą kwestii prawnych, inne sposobu wnioskowania. Omówimy po kolei wszystkie z nich.

Pożyczka pod lupą prawa

Jak definiowana jest pożyczka? Przede wszystkim przepisy, które o niej mówią, znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Jak się zaraz przekonasz, jest to pierwsza różnica między pożyczką a kredytem. Co za tym idzie, nie tylko banki mogą udzielać pożyczek. Mają do tego prawo także firmy pożyczkowe, przedsiębiorcy, a nawet osoby fizyczne.

Kiedy pożyczasz niewielką kwotę od swoich bliskich, nie musisz spisywać umowy. Jest ona wymagana tylko w razie pożyczek powyżej 1000 złotych. W przypadku chwilówek prywatnych może istnieć także konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, kiedy pożyczasz pieniądze z banku czy firmy pożyczkowej.

Kredyt a przepisy

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu. Ustanawiają go przepisy Prawa bankowego. Co więcej, mogą go udzielać tylko banki, a przedmiotem umowy są wyłącznie środki finansowe. 

Kiedy decydujesz się na kredyt w banku, zawarcie umowy jest wymagane zawsze. Dokumenty zawierają informacje nie tylko o pożyczanej kwocie, ale również o odsetkach i pozostałych opłatach. Co więcej, możesz zdecydować się na kredyt konsumpcyjny na dowolny cel lub kredyt hipoteczny na zakup domu.

Wniosek o kredyt a pożyczkę

Jeśli wnioskujesz o pożyczkę lub niewielki kredyt, większość formalności możesz załatwić w domu. W obecnych czasach nietrudno jest o internetową weryfikację i analizę zdolności kredytowej. Również pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.

Co innego, kiedy kwota, o jaką się starasz, jest wysoka. Kiedy planujesz podpisać umowę kredytu hipotecznego, musisz przygotować się, że decyzję kredytową otrzymasz po kilku tygodniach. W międzyczasie będziesz potrzebował niezbędnych dokumentów potwierdzających nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale również wyciąg z rachunku bankowego czy zaświadczenie z ZUS.

Weryfikacja wniosku o pożyczkę lub kredyt

Bez dwóch zdań, otrzymanie pożyczki jest znacznie łatwiejsze. Firmy pożyczkowe, takie jak LendOn.pl, mają mniejsze wymagania aniżeli banki. O dodatkowe pieniądze możesz się zatem starać nawet wtedy, kiedy nie masz najlepszej historii kredytowej lub widniejesz w bazach dłużników. Natomiast samo złożenie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut.

Kredyt a pożyczka – na co się zdecydować? Podsumowanie

Kiedy znasz już podstawowe różnice między kredytem a pożyczką, nie powinieneś mieć problemów, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję. Pożyczka to zdecydowanie dobry wybór, jeśli potrzebujesz niewielkiej kwoty na swoje cele. Jeśli planujesz coś bardziej kosztownego, zastanów się nad kredytem, jaki otrzymasz w banku.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...