Gdzie najlepiej wziąć kredyt na wesele i o czym należy pamiętać?

Planowanie wesela to ekscytujący czas, ale proces może być także źródłem stresu, szczególnie jeśli chodzi o finanse. Wiele par zastanawia się, czy kredyt lub pożyczka na wesele są dobrym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom korzystania z tych opcji. Co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do banku, by wziąć kredyt na ślub? 

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt na wesele?

Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu na wesele, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, zastanów się, czy Twoja sytuacja finansowa pozwoli Ci na regularną spłatę kredytu bez dużych ograniczeń. Pomyśl również, czy to zobowiązanie nie zaburzy Twoich innych planów, takich jak podróż poślubna, zakup domu czy planowanie rodziny. Kredyt gotówkowy będzie generował co miesiąc wydatek (ratę), który trzeba będzie pokryć, bardzo często kosztem rezygnacji z innych rzeczy.

Oblicz całkowity koszt kredytu, który zaciągniesz na ślub i wesele. Wlicz w RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) i wszelkie dodatkowe opłaty. Pamiętaj, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej zapłacisz w odsetkach. Z kolei im krótszy okres spłaty, tym niższa ostateczna kwota do spłaty, ale wyższe raty. Zawsze dokładnie czytaj wszystkie elementy umowy. Upewnij się też, że rozumiesz poszczególne zapisy, które zostały w niej zawarte. Jeśli masz wątpliwości, dopytaj o kredyt na ślub i wesele pracownika banku, który z pewnością wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny w banku na wesele? 

Nie, kredyt hipoteczny jest przeznaczony np. na zakup, budowę lub remont nieruchomości i nie można go przeznaczyć na organizację wesela. Jeśli potrzebujesz środków na taki cel, bardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy lub pożyczka. Nie wymagają one zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Wesele na kredyt – za i przeciw

Zanim zdecydujesz się na kredyt na wesele, rozważ za i przeciw. Jak każdy produkt finansowy, ma on swoje wady i zalety. Przyjrzyj się im z bliska, zanim złożysz wniosek kredytowy.

Zalety kredytu na wesele 

Kredyt na wesele może zapewnić niezbędne środki, aby sfinansować ślub i wesele. Kwota kredytu może wynieść nawet 255 550 zł (maksymalna kwota dla kredytów konsumenckich). Możesz więc dopasować ją do swoich potrzeb i możliwości, aby sfinansować imprezę marzeń. Taka opcja może się sprawdzić zarówno przy małym przyjęciu, jak i tym dużym.

Ponadto dzięki kredytowi, zamiast sfinansować wesele na raz, możesz rozłożyć jego koszty w czasie. To z kolei przemawia za tym, że warto brać kredyt na wesele. Przystępne miesięczne raty mogą być mniej obciążające dla domowego budżetu niż opłacenie wszystkich usług jednocześnie.

Dlaczego wniosek kredytowy może nie być najlepszą opcją? 

Z drugiej strony, wzięcie kredytu wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem, co może być obciążeniem na starcie wspólnego życia i podważać to, czy rzeczywiście warto wziąć kredyt na ten cel. Może ono również prowadzić do wielu problemów finansowych, a nawet popadnięcia w poważne długi.

Co więcej, każdy kredyt jest obciążony oprocentowaniem. To oznacza, że w ostateczności koszt wesela wyniesie więcej, niż realne koszty z tym związane. Jako kredytobiorca musisz spłacić kredyt wraz ze wszystkimi odsetkami i dodatkowymi opłatami, co stanowi w tej sytuacji spory wydatek weselny. Biorąc to pod uwagę, organizacja ślubu może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu procent więcej niż przy finansowaniu ze środków własnych.

Czy warto składać wniosek kredytowy, aby pozyskać środki i sfinansować organizację ślubu i wesela? 

Warto dokładnie przemyśleć decyzję o wzięciu kredytu na wesele, a nawet samym złożeniu wniosku o kredyt. Ważne, aby młoda para rozważyła wszystkie za i przeciw oraz zaplanowała spłatę zobowiązania w taki sposób, aby nie stanowiło ono nadmiernego obciążenia finansowego dla budżetu. Warto także rozważyć alternatywy kredytu, takich jak pożyczka na wesele.

Alternatywa kredytu na wesele, czyli pożyczka pozwalająca sfinansować ślub 

Myśląc o finansowaniu wesela, wiele par bierze pod uwagę nie tylko kredyt, ale również alternatywę w postaci pożyczki. Dlaczego ta opcja może być korzystniejsza? Proces ubiegania się o pożyczkę zazwyczaj trwa krócej niż w przypadku kredytu, co może być istotne przy nagłych wydatkach (jeśli np. okaże się, ile realnie kosztuje wesele, a ceny przekroczą te założone przez parę młodą).

Co więcej, procedury związane z uzyskaniem pożyczki są zwykle mniej skomplikowane, co sprawia, że są one bardziej dostępne dla osób z różną zdolnością kredytową. Kredyt zaciągnięty w banku wymaga spełnienia restrykcyjnych norm w tym zakresie — dysponowania odpowiednio wysoką zdolnością i pozytywną historią kredytową.

Aby otrzymać pożyczkę przy organizacji wesela, wystarczy wypełnić wniosek online, np. na stronie LendOn.pl. Decyzję oraz pieniądze na koncie możesz mieć jeszcze tego samego dnia. Całkowita kwota do zapłaty przy pożyczce (np. 10 tysięcy złotych) będzie wyraźnie wskazana w umowie, więc żadne koszty przy spłacie Cię nie zaskoczą.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...