Odmowa leasingu – jakie są najczęstsze powody?
11 marca, 2025
Starasz się o finansowanie samochodu lub maszyny? Mimo dopełnienia wszystkich formalności otrzymujesz odmowę udzielenia leasingu? Dowiedz się, co może być przyczyną takiej sytuacji. Poznaj też podstawowe różnice między leasingiem a pożyczką.
Czym leasing różni się od pożyczki?
Leasing i pożyczka to dwie różne formy finansowania, które mogą być wykorzystane przez przedsiębiorców oraz osoby prywatne. Choć obie pozwalają na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, różnią się pod wieloma względami.
Pożyczka polega na uzyskaniu przez przedsiębiorcę lub osobę prywatną określonej kwoty pieniędzy, którą musi on później zwrócić bankowi lub innej instytucji finansowej wraz z odsetkami. W przypadku pożyczki masz pełną kontrolę nad wykorzystaniem środków i możesz przeznaczyć je na dowolny cel.
Natomiast leasing to forma finansowania, w której nie wnioskujesz o środki finansowe, a o prawo do użytkowania przedmiotu na określony czas. W tym przypadku płacisz miesięczną ratę za korzystanie z przedmiotu, a po zakończeniu umowy zwykle możesz zdecydować, czy chcesz go wykupić, czy zwrócić do firmy leasingowej. Jedną z zalet tej opcji jest brak kosztów związanych z zakupem sprzętu czy maszyn. Wystarczy bowiem opłacenie miesięcznych rat. To często wybierana opcja np. przez początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie na rozbudowę parku maszynowego czy zakup pojazdów firmowych za gotówkę. Dzięki leasingowi mogą rozwijać biznes bez dużych kosztów jednorazowych. Leasingobiorca, będący przedsiębiorcą, może też stosować optymalizacje podatkowe (zaliczać raty na poczet kosztów prowadzenia działalności), co pozwala na obniżenie wysokości należnego podatku.
5 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić?
Przyczyna odmowy leasingu może być podobna do powodów, dla których bank lub firma pożyczkowa odrzuciły Twój wniosek o pożyczkę. Jakie są najczęstsze sytuacje, w których instytucja odmawia finansowania?
1. Za krótki staż firmy na rynku
Masz prawo starać się o leasing samochodu lub maszyn jako firma. Jednak warto mieć świadomość, że leasingodawcy zwracają uwagę na staż Twojej działalności. Dla wielu z nich minimalny czas funkcjonowania na rynku to 6 miesięcy. Chociaż zdarzają się sytuacje, kiedy ten okres jest dłuższy lub krótszy.
Nawet jeśli nie możesz otrzymać leasingu w jednej firmie, sprawdź oferty innych podmiotów. Może się okazać, że któryś leasingodawca zaakceptuje krótszy okres prowadzenia działalności gospodarczej.
2. Brak zdolności kredytowej
To częsty powód, który dotyka nie tylko firmy, ale również osoby prywatne, które starają się o leasing. Do braku zdolności kredytowej przyczyniają się m.in.:
- zbyt niski dochód,
- za wysokie zadłużenie,
- negatywna historia kredytowa (zweryfikowana w dostępnych rejestrach przez analityków),
- odnotowywanie strat w działalności.
W takiej sytuacji lepiej starać się np. o kredyt pod zastaw. Szansa na leasing będzie niska.
3. Wpis w bazach dłużników
Nawiązując do wcześniejszego punktu, warto zwrócić uwagę na złą historię w bazach. Leasingodawcy sprawdzają bowiem osoby prywatne oraz właścicieli firmy w BIK, KRD i innych bazach dłużników. Jeśli masz zaległości w spłacie zobowiązań, staranie się o finansowanie będzie trudniejsze nie tylko w firmach leasingowych, ale również w pozostałych instytucjach finansowych.
4. Zbyt niskie obroty i mały dochód, czyli ryzyko kapitałowe
Jedną z przyczyn odmowy udzielenia leasingu może być też zbyt niski obrót czy zbyt mały dochód. Jakie widełki są tutaj stosowane? Przyjmuje się, że dochód firmy powinien przekraczać 12 rat leasingowych. Wielu leasingodawców udziela finansowania jedynie w wysokości 50-60% rocznego obrotu. Jeśli zaś w przedsiębiorstwie są odnotowywane straty, powinny być one odpowiednio uzasadnione, np. inwestycjami.
5. Niezaakceptowany przedmiot leasingu
Jednym z najczęstszych powodów odmów w leasingu jest wybranie nieodpowiedniego przedmiotu. Małe i nowe firmy mogą mieć trudności w uzyskaniu leasingu na specjalistyczny sprzęt oraz urządzenia, które są trudne w sprzedaży na rynku wtórnym. Odmowa w tym przypadku może również być spowodowana nieodpowiednią wartością wyceny lub zbyt niską wartością transakcji w przypadku wybranego urządzenia.
Jak uniknąć odmowy leasingu?
Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o leasing, warto zadbać o kilka aspektów. Przede wszystkim dobrze jest skupić się na poprawie sytuacji finansowej firmy – dbając o stabilność dochodów oraz terminowe regulowanie zobowiązań.
Sprawdzenie przedmiotu leasingu u dostawcy pod kątem jego wartości rynkowej i łatwości odsprzedaży również może podnieść szansę na w zaakceptowaniu umowy.
W przypadku zbyt krótkiego stażu działalności warto poczekać na spełnienie wymaganych 6 miesięcy, a także spróbować złożyć wniosek w firmach leasingowych, które oferują elastyczniejsze warunki.
Jeśli mimo starań nie uda się uzyskać leasingu, alternatywą może być wzięcie pożyczki (np. dla Ciebie i dla Twojego wspólnika). Firmy pożyczkowe często oferują elastyczniejsze warunki niż leasingodawcy, a decyzja o przyznaniu pożyczki może być szybka i wiązać się z mniej skomplikowanymi procedurami.
Podsumowanie
Aby zwiększyć szanse na uzyskanie leasingu, warto zadbać o stabilność finansową firmy, poprawę historii kredytowej oraz w przemyślany sposób wybrać przedmiot leasingu. Alternatywą może być też skorzystanie z pożyczki.