Pożyczka dla studenta – co musisz wiedzieć?
11 lutego, 2025
Studia to czas pełen nauki, intensywnych doświadczeń i niezapomnianych chwil. Dla wielu osób jest to piękny okres, choć trudny pod względem finansowym. Z tego powodu młode osoby mogą szukać sposobów, aby pozyskać dodatkowe pieniądze. Czy pożyczka dla studenta to dobry pomysł? Co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?
Czy pożyczki są dostępne dla studenta?
Studenci dopiero wkraczają na rynek pracy. Najczęściej pracują dorywczo i nie mają stałego zatrudnienia. Tym samym nie mogą się pochwalić dobrą zdolnością kredytową. Z drugiej strony, wydatki na materiały do nauki, koszty życia czy nawet opłaty za samo studiowanie mogą sprawić, że portfel świeci pustkami. Skąd wziąć pieniądze?
Preferencyjny kredyt studencki
Większość banków ma w swojej ofercie produkty skierowane do studentów. Często są to specjalne kredyty studenckie o preferencyjnych warunkach. Preferencyjny kredyt studencki charakteryzuje się niskim oprocentowaniem i karencją w spłacie (rozpoczyna się ona dopiero 2 lata po ukończeniu studiów). Jest też wypłacany w miesięcznych transzach, dzięki czemu pomaga skutecznie podreperować studencki budżet. Nie zawsze jednak młode osoby chcą zdecydować się na zobowiązanie z wieloletnim okresem spłaty. W takiej sytuacji mogą skorzystać z innych rozwiązań.
Pozabankowa pożyczka studencka
Firmy pożyczkowe (tzw. parabanki) często mają mniej rygorystyczne kryteria, jeśli chodzi o przyznawanie pożyczek i chwilówek. Dlatego studenci, którzy nie mają jeszcze historii kredytowej, mogą szukać w nich wsparcia. Zwykle potrzebne będzie stałe źródło dochodów, jednak pożyczkodawcy akceptują nie tylko umowy o pracę, ale także umowy cywilnoprawne, stypendia, renty i inne dochody. Jednorazowa pożyczka online jest szybka, wygodna i może pomóc załatać dziurę w budżecie lub sfinansować nieprzewidziany wydatek.
Pożyczka dla studenta bez dochodów – czy to możliwe?
Czy student może wnioskować o pożyczkę, jeśli nie ma regularnych lub udokumentowanych dochodów? Tak! Firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, mają obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy, ale nie robią tego równie rygorystycznie. Przy niższych kwotach pożyczki formalności często są ograniczone do minimum. Akceptowane są różne źródła dochodów, a decyzja kredytowa jest podejmowana na podstawie wyciągu z konta wnioskodawcy lub jego deklaracji co do zarobków.
Czy student może otrzymać pożyczkę bez historii kredytowej?
Posiadanie historii kredytowej również nie jest wymagane, aby pożyczyć stosunkowo niewielkie kwoty od firm pożyczkowych. Historia kredytowa jest analizowana, a w razie negatywnych wpisów w BIK możesz uzyskać odmowną decyzję kredytową. Brak historii nie przekreśla jednak szans na uzyskanie finansowania.
O czym warto wiedzieć, decydując się na pożyczkę dla studentów?
Chociaż pożyczka dla studenta brzmi kusząco dla wielu młodych osób, warto pamiętać, że wiąże się z obowiązkami i konsekwencjami. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- oprocentowaniu i dodatkowych opłatach – mogą one zwiększyć kwotę całkowitą do spłaty,
- terminie spłaty – upewnij się, że jesteś w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie,
- odsetkach karnych – brak spłaty pożyczki w terminie wiąże się z naliczeniem odsetek karnych, a w najgorszym przypadku z windykacją, a nawet komornikiem.
Złożenie wniosku o pożyczkę dla studenta trwa dosłownie kilka minut, a decyzja zwykle jest przekazywana jeszcze tego samego dnia. Jeśli zamierzasz ubiegać się o preferencyjny kredyt studencki w banku, musisz przygotować się na bardziej złożone i dłuższe procedury.
Kredyt studencki czy pożyczka gotówkowa dla studenta?
Preferencyjny kredyt studencki to dobry sposób, aby zapewnić sobie stałe wsparcie budżetu w okresie studiów. Zobowiązanie pozwala uzyskać od kilkuset do nawet 1000 zł miesięcznie, a warunki i koszty jego spłaty są korzystniejsze niż w przypadku innych zobowiązań.
Jeśli jednak interesuje Cię tylko chwilowy zastrzyk gotówki, szybka, krótkoterminowa pożyczka może być lepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić warunki każdego zobowiązania, zanim je zaciągniesz, oraz upewnić się, że spłata nie ob
Podsumowanie
Na rynku nie brakuje ofert dedykowanych studentom. Warto jednak pamiętać, że każda pożyczka lub kredyt to zobowiązanie do jej spłaty. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i upewnić się, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.