Pożyczka – poznaj swoje prawa

Przed podpisaniem umowy, warto zapoznać się z jej zapisami, aby znać swoje obowiązki. Czy jednak wiemy, jakie prawa nam przysługują? Sprawdź, kiedy możesz odstąpić od umowy lub spłacić ją przed terminem.

Przede wszystkim prawo do informacji

Najważniejszym obowiązkiem pożyczkodawcy jest informowanie swoich obecnych oraz przyszłych klientów na temat oferty. Dlatego mamy prawo do zapoznania się z umową pożyczki przed jej podpisaniem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również możliwość przeczytania tak zwanej umowy ramowej, która jest wzorem właściwego dokumentu. Dzięki temu poznamy oferowane warunki jeszcze przed złożeniem wniosku. Wielu pożyczkodawców udostępnia umowy ramowe na swoich stronach internetowych.

Nie bójmy się również pytać i wyjaśniać niejasności związane z umową. Pożyczkodawca powinien udzielić nam wszelkich niezbędnych wyjaśnień przez cały okres trwania pożyczki. Jeśli zaś spotkamy się z odmową udzielania informacji lub też zostaniemy wprowadzeni w błąd, możemy odwołać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niedawno wprowadzone przepisy, pozwalają nam także poznać powód, z którego nie otrzymaliśmy kredytu lub pożyczki online. Wiąże się z tym jednak kilka warunków. Przede wszystkim, aby otrzymać taką informację, weryfikacja musi odbywać się bez udziału pracownika, czyli jest zautomatyzowana. Warto jednak wiedzieć, że zawsze możemy zapytać o czynniki, które były brane pod uwagę, jak też które bazy danych zostały wykorzystane.

Prawo odstąpienia od pożyczki

Jednym z najważniejszych praw konsumenta, o którym często zapominamy, jest prawo odstąpienia od pożyczki. Obowiązek taki nakłada na pożyczkodawcę art. 3 Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Odpowiedni zapis prawny zapewnia nam odstąpienie od zawartej umowy bez podania przyczyny.

Oczywiście istnieją warunki, które zostały nakreślone w przepisach. Przede wszystkim musimy dopilnować terminu 14 dni od zawarcia umowy. Należy także wypełnić stosowny formularz, który powinniśmy otrzymać wraz z umową.

Naszym obowiązkiem zaś jest oddanie całej kwoty, którą pożyczyliśmy. Mamy na to 30 dni. Miejmy jednak świadomość, że zwracana przez nas suma będzie powiększona przez odsetki kapitałowe naliczone przez długość trwania umowy. Z uwagi na termin 14 dni, powinna być to niewielka dopłata.

Wcześniejsza spłata pożyczki

Polskie prawo gwarantuje nam także możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki, o czym mowa w art. 48-52 Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Dzięki temu możemy spłacić zobowiązanie wcześniej, aniżeli przewidywała to umowa.

Przy przedterminowej spłacie pożyczka jest pomniejszana o koszty z tego okresu, o jaki została skrócona. Nie jesteśmy też zobowiązani do zapłaty odsetek za pozostały czas. Miejmy jednak świadomość, że pożyczkodawca nie musi oddać nam opłaty przygotowawczej. W niektórych przypadkach możemy się również spotkać z prowizją. Uspokajamy jednak, że nie może ona być wyższa aniżeli 1% pożyczonej kwoty.

Brak znajomości prawa zawsze szkodził. Dlatego ważne jest, aby znać nie tylko swoje obowiązki, ale wiedzieć, czego możemy się domagać. Sprawdzajmy zatem, czy podpisywana przez nas każda umowa jest zgodna z przepisami i uwzględnia nasze prawa.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...