Pożyczka zwolniona z PCC – kiedy jest taka możliwość?
10 sierpnia, 2022
Czy pożyczka jest zwolniona z PCC? W niektórych sytuacjach jest taka możliwość. Poznaj swoje prawa i obowiązki. Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Czym jest podatek PCC?
Podatek PCC to inaczej podatek od czynności cywilnoprawnych. Obejmuje on:
- pożyczki;
- umowy sprzedaży;
- darowizny;
- umowy dożywocia;
- ustanowienie hipoteki;
- umowy o zniesieniu współwłasności;
- umowy spółki;
- odpłatne użytkowanie;
- spłaty spadku;
- depozytu nieprawidłowego.
Wysokość podatku PCC może wynosić od 0,1% do 2%. Wszystko zależy do danej czynności. W przypadku pożyczki jest to 0,5%. Jest nim obciążony pożyczkobiorca. Podstawą opodatkowania jest zaś kwota pożyczonych pieniędzy.
Co więcej, transakcja jest zwolniona z podatku PCC, jeśli jest już opodatkowana podatkiem VAT. Ten zaś ma zastosowanie w przypadku płatników VAT.
Pamiętaj, że podatek PCC nie obowiązuje Cię wtedy, kiedy pożyczasz od firm pożyczkowych. W ich przypadku zapłacisz tylko ustaloną kwotę.
Kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC?
Kiedy pożyczasz pieniądze, sprawdź, czy pożyczka jest zwolniona z PCC. Jeśli nie, ciąży na Tobie obowiązek wniesienia opłaty w urzędzie skarbowym w wysokości 0,5%.
Kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC? Przede wszystkim wtedy, kiedy pożyczasz od najbliższej rodziny. Mowa tutaj o tzw. zerowej grupie podatkowej. Należą do niej:
- małżonkowie;
- dzieci;
- rodzice;
- dziadkowie;
- wnuki;
- ojczym i macocha;
- rodzeństwo;
- pasierb i pasierbica.
W ich przypadku każda pożyczka jest zwolniona z podatku PCC. Jeśli jednak jej wysokość przekracza 9637 zł, należy zgłosić ją do urzędu skarbowego.
Co innego, kiedy pożyczasz od dalszych krewnych, którzy mieszą się w pierwszej grupie podatkowej Są to:
- zięć;
- synowa;
- teściowie.
Jeśli umowa została zawarta między nimi, pożyczka jest zwolniona z PCC, o ile kwota nie jest wyższa niż 9637 zł. W innym razie należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Co w przypadku pożyczek od dalszych krewnych? Jeśli nie należą oni do 0. i 1. grupy podatkowej, nie są zwolnione z podatku. Jego stawka wynosi 0,5% od pożyczonej kwoty.
Jak opłacić podatek PCC?
Zanim zapłacisz podatek PCC-3, pamiętaj o złożeniu odpowiedniego formularza w urzędzie skarbowym. Masz na to 14 dni od zawarcia umowy. Dotyczy to również tych sytuacji, kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC.
W formularzu należy podać wysokość pożyczki i kwotę podatku. Opłatę zaś możesz wpłacić na wskazany rachunek lub zapłacić bezpośrednio w kasie.
Pamiętaj, że za brak formularza i niezapłacenia podatku, możesz spodziewać się roszczeń ze strony urzędu. W takiej sytuacji ma on prawo zastosować wyższą stawkę, czyli aż 20%. Jak widzisz, jest to znacząca różnica. Dlatego nie warto unikać obowiązku podatkowego. Przyjdzie Ci wtedy bowiem zapłacić znacznie więcej.
Podsumowanie
Kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC? Jest to możliwe wtedy, kiedy pożyczasz pieniądze od najbliższej rodziny. Jednak nawet wtedy warto pamiętać o formalnościach wobec urzędu skarbowego. Dzięki temu nie zaskoczy Cię żadna niemiła niespodzianka.