Promesa kredytowa – co to jest?

Chcesz wiedzieć, czy możesz liczyć na kredyt na zakup wymarzonego mieszkania? Zanim jeszcze przystąpisz do negocjacji, możesz poprosić bank o promesę kredytową. Co to takiego i jak ją uzyskać? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest promesa kredytowa?

Sprzedawcy nieruchomości, a także sami kupujący chcą wiedzieć, czy bank nie odmówi im przyznania kredytu. Aby się o tym przekonać, mogą oni poprosić o promesę kredytową. Jest to nic innego jak dokument banku potwierdzający zdolność kredytową do udzielenia kredytu w podanej wysokości.

Co jednak ważne, promesa kredytowa nie jest tym samym, co decyzja kredytowa. Tylko ten drugi dokument jest wiążący i daje gwarancję tego, że otrzymamy potrzebne środki. O tym, kiedy promesa może okazać się nieskuteczna, opowiemy w dalszych akapitach.

Jak uzyskać promesę kredytową?

Ubieganie się o promesę kredytową może przypominać staranie się o kredyt. W rzeczywistości bank w obu przypadkach sprawdzi Twoją historię i zdolność kredytową. Na tej podstawie może udzielić promesy, jak też zgody na przyznanie kredytu.

Aby uzyskać promesę kredytową, potrzebujesz dostarczyć do banku takie dokumenty jak:

  • zeznanie podatkowe za zeszły rok;
  • zaświadczenie o dochodach;
  • wyciągi z konta bankowego.

Otrzymanie promesy kredytowej jest najczęściej darmowe. Nie wyklucza to jednak tego, że niektóre banki pobierają za nie opłaty. Dowiesz się tego bezpośrednio placówce. Kosz takiego dokumentu nie jest jednak zazwyczaj wysoki. Banki z chęcią przyznają promesy kredytowe, ponieważ zwiększa to szansę, na zyskanie nowego potencjalnego klienta.

Pamiętaj, aby nie składać wniosku o promesę kredytową do kilku banków jednocześnie. Za każdym razem bowiem są sprawdzane bazy dłużników np.: BIK. Każde zapytanie tych rejestrów może osłabić zdolność kredytową i obniżyć Twoją ocenę w oczach banku.

Czy promesa kredytowa daje gwarancję udzielenia kredytu?

Niestety niekoniecznie. Wiele osób uważa, że otrzymanie promesy kredytowej jest wiążące dla banku i nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby udzielić nam później kredytu. Niekiedy zdarza się, że pomimo wystawionego dokumentu, decyzja kredytowa będzie negatywna.

Dlaczego tak się dzieje? Taka sytuacja ma miejsce sporadycznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może się wydarzyć. Powodem są najczęściej:

  • pogorszenie warunków finansowych;
  • utrata pracy;
  • pojawienie się długu;
  • mniejsze zarobki;
  • strata wspólnoty majątkowej w wyniku rozwodu.

W takim wypadku Twoja zdolność kredytowa spada, a bank może odmówić Ci przyznania kredytu.

Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy nieruchomość przewyższa nasze oczekiwania. Warto zatem dostarczyć do banku dokumentację dotyczącą planowanego zakupu mieszkania. Na tej podstawie bank może sprawdzić, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająco wysoka, aby przyznać Ci kredyt na daną nieruchomość.

Podsumowanie

Posiadanie promesy kredytowej jest niejako asem w rękawie. Coraz częściej proszą o nią osoby, które chcą sprzedać nieruchomość. Chociaż jest ona dokumentem potwierdzającym udzielenia danego kredytu, nie jest gwarancją jego przyznania. Warto o tym pamiętać, zanim o nią poprosisz.