Jak sprawdzić przedawnienie długu i gdzie złożyć wniosek?
17 października, 2024
Przedawnienie długu to jedna z najczęściej poruszanych kwestii w kontekście zobowiązań finansowych. Zrozumienie zasad przedawnienia, terminu jego biegu oraz procedur z nim związanych pozwala skuteczniej zarządzać swoimi zobowiązaniami i roszczeniami. W tym artykule dowiesz się m.in.:
- Jak sprawdzić, czy Twój dług uległ przedawnieniu.
- Czym jest bieg przedawnienia.
- Jakie kroki należy podjąć, by złożyć odpowiedni wniosek.
Czym jest przedawnienie długu?
Przedawnienie długu oznacza, że wierzyciel po upływie określonego terminu traci możliwość dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Zobowiązanie nadal istnieje, ale dłużnik może skutecznie podnieść zarzut przedawnienia. Uniemożliwia to wierzycielowi wyegzekwowanie należności.
Czym jest bieg przedawnienia długu?
Bieg przedawnienia to okres, w którym wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, biegnie on od dnia wymagalności roszczenia, czyli od momentu, gdy wierzyciel mógł zażądać zapłaty.
Przedawnienie długu u komornika – co warto wiedzieć?
Przedawnienie długu może dotyczyć również należności objętych postępowaniem komorniczym. Jeśli od uprawomocnienia się wyroku sądu minął okres przedawnienia (3 lub 6 lat), wierzyciel traci prawo do egzekwowania należności.
Jakie działania przerywają bieg przedawnienia?
Bieg przedawnienia długu może zostać przerwany przez:
- Wniesienie pozwu do sądu,
- Złożenie wniosku o egzekucję komorniczą,
- Uznanie długu przez dłużnika, np. częściową spłatę należności.
Na przykład jeśli termin płatności długu przypadał na 1 stycznia 2020 roku, a wierzyciel wniósł pozew a do sądu 1 grudnia 2022 roku, to proces przedawnienia zostaje przerwany, a nowy termin liczy się od zakończenia postępowania sądowego.
Jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony?
Jeśli chcesz ustalić, czy Twój dług zaraz się przedawnia lub już uległ przedawnieniu, wykonaj trzy kroki. Na początku sprawdź datę wymagalności długu. Termin jego przedawnienia biegnie od dnia, w którym wierzyciel mógł zażądać zapłaty. Może to być np. data upływu terminu płatności faktury. Następnie zweryfikuj, jaki masz rodzaj długu. Terminy przedawnienia różnią się w zależności od charakteru zobowiązania. Są to odpowiednio:
- 3 lata dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą,
- 6 lat dla innych zobowiązań.
W kolejnym kroku ustal, czy bieg przedawnienia został przerwany. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić w wyniku działań wierzyciela, takich jak złożenie pozwu do sądu lub wszczęcie egzekucji komorniczej. Po przerwaniu bieg przedawnienia zaczyna się od nowa.
Gdzie złożyć wniosek o przedawnienie długu?
Aby formalnie powołać się na przedawnienie, musisz złożyć zarzut przedawnienia w sądzie. Dłużnik, który otrzymał pozew, może podnieść zarzut przedawnienia w odpowiedzi na roszczenie wierzyciela. Ważnym krokiem jest skontaktowanie się z wierzycielem. W przypadku postępowań polubownych warto poinformować wierzyciela o przedawnieniu długu i negocjować jego umorzenie. Możesz też złożyć wniosek w postępowaniu egzekucyjnym. Jeśli dług znajduje się na etapie egzekucji komorniczej, możesz wnieść o jej umorzenie z powodu przedawnienia.
Jak obliczyć termin przedawnienia długu?
Postępowanie jest podobne, jak w przypadku sprawdzania, czy dług uległ przedawnieniu. Na początek trzeba więc określić datę wymagalności długu, czyli dzień w którym wierzyciel mógł zażądać od Ciebie zapłaty. Stosuje się w tym przypadku właściwy okres przedawnienia wynoszący 3 lata 3 lata dla zobowiązań związanych z działalnością gospodarczą lub 6 lat dla zobowiązań ogólnych. Działania wierzyciela mogą wydłużyć termin przedawnienia, dlatego, aby go obliczyć, musisz uwzględnić, czy bieg przedawnienia nie został przerwany.
Przedawnienie długu a działania wierzyciela
Wierzyciel ma prawo do podejmowania różnych działań, aby uniknąć przedawnienia swoich roszczeń. Warto jednak pamiętać, że każde działanie, które przerwie bieg przedawnienia, powoduje jego ponowne naliczanie.
Podsumowanie
Przedawnienie długu to utrata prawa wierzyciela do dochodzenia należności na drodze sądowej po upływie określonego terminu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dług jest przedawniony, to określ datę wymagalności długu, rodzaj zobowiązania i ewentualne przerwania biegu przedawnienia. Wniosek o przedawnienie możesz złożyć w sądzie, w odpowiedzi na pozew, lub w postępowaniu egzekucyjnym.
Warto pamiętać, że zrozumienie zasad przedawnienia długu pozwala zarówno dłużnikom, jak i wierzycielom lepiej zarządzać swoimi zobowiązaniami. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, aby skutecznie chronić swoje prawa.