Rejestry dłużników – czym są? Jak sprawdzić siebie?

Osoby i firmy, które zalegają z płatnościami, mogą trafić do rejestru dłużników. Czym on jest? Dowiedz się, jakie są rejestry dłużników w Polsce, kto może do nich trafić i jak sprawdzić w nich informacje o sobie.

Czym jest rejestr dłużników?

Kiedy informacje o Tobie znajdują się w rejestrze dłużników, staranie się o kredyt lub pożyczkę może nie być łatwe. Tego rodzaje dane świadczą bowiem o tym, że masz problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Czym właściwie są rejestry dłużników?

Rejestr dłużników to ogólna nazwa, którą określamy bazy z danymi osób, które mają na swoim koncie zadłużenia. W Polsce jest kilka takich baz. Listy te działają samodzielnie i mogą zawierać różne informacje. Instytucje finansowe sprawdzają je, aby zweryfikować zdolność kredytową swoich przyszłych klientów.

Jakie są rejestry dłużników w Polsce?

W Polsce jest kilka rejestrów dłużników. Są to:

  • Rejestry Biura Informacji Gospodarczej
  • Rejestr Biura Informacji Kredytowej

Ponadto istnieje także:

  • Krajowy Rejestr Zadłużonych – zastąpił on dotychczasowy Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, które nie cieszył się popularnością. Ma on charakter jawny. Oznacza to, że każdy może mieć do niego dostęp.
  • Rejestr Należności Publicznoprawnych – znajdują się w nim informacje o podatkach i zobowiązaniach względem instytucji publicznych.

Biuro Informacji Gospodarczej

W ramach Biura Informacji Gospodarczej istnieje 5 rejestrów dłużników:

  • BIG InfoMonitor;
  • ERIF;
  • Krajowy Rejestr Długów;
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Gromadzą one informacje nie tylko z banków i firm pożyczkowych. Udostępniane dane pochodzą także z tytułu niezapłaconych rachunków, mandatów czy alimentów.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK, nie jest do końca rejestrem dłużników. Znajdują się w nim bowiem wszelkie informacje na temat naszych kredytów i pożyczek. Działalność rejestru zaś reguluje Prawo Bankowe.

To, co wyróżnia Biuro Informacji Kredytowej od innych rejestrów dłużników, jest fakt, że są w nim nie tylko złe informacje. BIK gromadzi także dane o terminowej spłacie zobowiązań, co działa korzystnie na naszą ocenę zdolności kredytowej.

Rejestr dłużników – jak sprawdzić siebie?

Nie wiesz, czy jesteś w rejestrze dłużników? Dostałeś niepokojące pismo? Obawiasz się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt? Dobra wiadomość jest taka, że możesz sprawdzić każdy z rejestrów dłużników.

Aby sprawdzić siebie w rejestrze, zarejestruj się w wybranym serwisie. Po potwierdzeniu tożsamości możesz pobrać darmowy raport o sobie. W większości wypadków masz taką możliwość raz na pół roku.

Konsekwencje wpisania do rejestru dłużników

Kiedy Twoje dane znajdują się w rejestrze dłużników, bank czy firma pożyczkowa zobaczy taką informację. W takiej sytuacji otrzymanie kredytu lub pożyczki może być utrudnione. Dobrą wiadomość jest jednak fakt, że wiele firm pozabankowych udziela pożyczek osobom, które są zadłużone. Niemniej warto uregulować swoje zaległości, aby nie doprowadzić do spirali zadłużenia.

Podsumowanie

Rejestr dłużników nie jest ulubionym tematem dla osób, które mają długi. Jednak kiedy już się w nim znalazłeś, warto zrobić wszystko, aby spłacić zadłużenie. Negatywny wpis w BIK czy BIG uniemożliwia wzięcie kredytu, pożyczki, a nawet abonamentu telefonicznego.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...