Stopa lombardowa – co to jest? Ile wynosi?

Zmiany stóp procentowych zawsze budzą wiele kontrowersji. Warto jednak wiedzieć więcej na ich temat. Jedną z nich jest stopa lombardowa. Dowiedz się, jaka jest jej definicja i ile obecnie wynosi. Sprawdź, w jaki sposób wpływa ona na Twoje finanse.

Co to jest stopa lombardowa?

Stopa lombardowa to jedna z głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Określa ona poziom kredytów lombardowych, które NBP udziela bankom komercyjnym. Innymi słowy, służy ona do ustalenia ceny, po jakiej bank centralny udziela pożyczek na rynku międzybankowym.

Ile wynosi stopa lombardowa?

Narodowy Bank Polski decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce. Jego rolą jest dbanie o stabilność polskiej waluty. Z tego powodu bank centralny obniża lub podwyższa wysokość stóp procentowych.

Z uwagi na kryzys wywołany pandemią covid-19 stopy procentowe w Polsce były utrzymywane na wyjątkowo niskim poziomie. Wiązało się to z tanimi kredytami i pożyczkami. Jednak wraz ze zmianą sytuacji gospodarczej, Narodowy Bank Polski zdecydował o ich podniesieniu.

Zgodnie z ostatnią decyzją NBP z 4 stycznia 2023 roku stopa lombardowa wynosi 7,25% w skali rocznej.

Jak stopa lombardowa wpływa na wysokość kredytu?

Wysokość stopy lombardowej do niedawna wpływała na wysokość kredytów i pożyczek. Obecnie jednak kluczowa jest stopa referencyjna. Od jej wysokości zależy oprocentowanie produktów finansowych banków, firm pożyczkowych czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Na co zaś wpływa stopa lombardowa? Przede wszystkim za naliczanie odsetek karnych związanych z zaległościami w opłacaniu podatków, a także w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozostałe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego

Jak już wspomnieliśmy, stopa lombardowa nie jest jedyną stopą procentową, jaką stosuje Narodowy Bank Polski. Oprócz niej wyróżniamy również:

  • stopę referencyjną – określa minimalną cenę, po jakiej NBP organizuje operacje na rynku międzybankowym, wpływa na wysokość produktów bankowych. Obecnie wynosi ona 6,75% (stan na 4 stycznia 2023 rok);
  • stopę depozytową – określa oprocentowanie jednodniowych depozytów, jakie banki komercyjne składają w banku centralnym. Obecnie wynosi ona 6,25% (stan na 4 stycznia 2023 rok);
  • stopę redyskontową weksli – wskazuje na cenę, po jakiej są skupowane weksle od banków komercyjnych przez bank centralny. Obecnie wynosi ona 6,80% (stan na 4 stycznia 2023 rok);
  • stopę dyskontową weksli – cena, jaką banki komercyjne płacą bankowi centralnemu za kredyty udzielone pod zastaw weksli jako zabezpieczenie kredytów obrotowych. Obecnie wynosi ona 6,85% (stan na 4 stycznia 2023 rok).

Podsumowanie

Stopa lombardowa to jedna ze stóp procentowych, której wysokość jest ustalana przez Narodowy Bank Polski. Chociaż nie wpływa już na wysokość oprocentowania produktów bankowych, warto wiedzieć, czym jest i ile wynosi. Dzięki temu mamy większą świadomość na temat kształtowania się polityki pieniężnej w naszym kraju.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...