Tytuł przelewu jest ważny – jaki wpisać?

Kiedy wysyłamy komuś przelew, skupiamy się na kwocie i danych nadawcy. Chociaż są to niezbędne informacje, zwróć także uwagę na tytuł przelewu. Niewłaściwie wpisany może spowodować nieporozumienia, a nawet kontrolę urzędu. Jak zatem go sformułować, a czego unikać?

Dlaczego tytuł przelewu jest ważny?

Od czego zaczynamy wykonanie przelewu? Wpisujemy numer konta nadawcy. Podajemy odpowiednią kwotę. Wysyłamy. Tak, to wygląda najczęściej. Rzadko zwracamy uwagę na to, co podajemy w tytule przelewu. Wiele banków bowiem uzupełnia to pole za nas treścią np.: przelew środków.

Co jest w tym złego? Przy mniejszych kwotach niewiele to zmienia. Jednak im większy przelew, tym jego tytuł musi być bardziej sprecyzowany. Banki mogą bowiem zweryfikować transfer pieniędzy, który będzie podejrzanie sformułowany.

Tytuł przelewu także jest analizowany. Wszystko to ma na celu zablokowanie środków, które mogą pochodzić z przestępstwa. Oprócz blokady przelewu bank może również zawiadomić prokuratura.

Dotyczy to zwłaszcza kwot przekraczających 15 000 euro, a także małych przelewów, które są wysyłane regularnie i składają się na większą sumę. O podejrzanej transakcji bank informuje Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Sprawa może następnie trafić do urzędu skarbowego, a także do prokuratury.

Kiedy jest potrzebne sprostowanie tytułu przelewu?

Może się zdarzyć, że nadamy przelewowi niewłaściwy tytuł, nie będąc tego świadomym. Środki są zablokowane, a my jesteśmy proszeni o sprostowanie. Kiedy to się dzieje?

Sprostowanie tytuły przelewu najczęściej dotyczy sytuacji, kiedy nazywamy transakcję w sposób dwuznacznym. To, co dla nas będzie żartem, dla banku może być podejrzane. Dlatego unikajmy tytułów typu: przelew za okup” itd.

Nie wpisujemy również wulgaryzmów i nie posługujemy się zwrotami związanymi z działaniami przestępczymi, politycznymi itd.

Najlepiej, aby tytuł przelewu był jednoznaczny i nie budził niczyich wątpliwości. Pamiętajmy, aby opisywał zgodnie z prawdą cel środków, jakie przelewamy na inne konto.

Co wpisać w tytule raty pożyczki?

Nie tylko przelewy do znajomych czy rodziny powinny mieć odpowiednie tytuły. Dotyczy to także spłaty pożyczek lub kredytów. To, co wpiszemy przed wysłaniem raty, jest istotne zarówno z punktu widzenia urzędu skarbowego, jak i nadawcy. Tytuł przelewu pozwala na prawidłowe zaksięgowanie kwoty i uniknięcie nieporozumień czy nawet naliczenia odsetek.

Co zatem wpisać w tytule? Takie instrukcje powinniśmy dostać w otrzymanej umowie. W przypadku pożyczki z LendOn.jest to numer pożyczki lub numer PESEL. Kiedy zaś chcesz spłacić kredyt, bank może poprosić Cię o numer umowy kredytowej.

Podsumowanie

Chociaż wydaje się mniej istotny, w rzeczywistości jest szalenie ważny. Pozwala uniknąć nieporozumień z nadawcą, a także z urzędem skarbowym. Nadając przelewom odpowiedni tytuł, unikniemy niepotrzebnych sprostowań i kłopotów. Warto zwrócić na niego uwagę tak samo jak w przypadku numeru nadawcy i wysyłanej kwoty.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...