Umowa ustna pożyczki – kiedy jest ważna? Co trzeba wiedzieć?

Umowa ustna pożyczki to popularny sposób stosowany w wielu sytuacjach codziennego życia. Kiedy jednak możemy polegać na słowie i uścisku dłoni, a kiedy koniecznie potrzebujemy pisemnego potwierdzenia? Dowiedz się z naszego artykułu.

Na czym polega umowa ustna pożyczki?

Umowa ustna pożyczki to taki rodzaj umowy, gdzie jedna strona (pożyczkodawca) przekazuje drugiej stronie (pożyczkobiorcy) określoną sumę pieniędzy. Natomiast pożyczkobiorca zobowiązuje się do jej zwrotu. Co istotne, wszystko odbywa się w oparciu o ustalenia drogą ustną, bez sporządzania formalnej umowy pisemnej.

Oznacza to, że zaciągając pożyczkę w ten sposób, nie podpisujemy żadnych dokumentów. Zamiast tego, opieramy się na wzajemnych oświadczeniach, które padają podczas rozmowy. Dotyczy to zwłaszcza pożyczek pieniędzy od rodziny czy znajomych.

Decydując się na umowę ustną pożyczki, pamiętajmy jednak o dodatkowym zabezpieczeniu na wypadek trudności w odzyskaniu należności lub nieuczciwych praktyk ze strony pożyczkobiorcy.

W przypadku bowiem umów ustnych, ich dowód zawarcia i ustalonych warunków może być trudniejszy do przedstawienia. Niemniej jednak, świadkowie, przelewy bankowe oraz inne dowody mogą okazać się pomocne.

Kiedy umowa ustna pożyczki jest ważna?

Zgodnie z polskim prawem, umowa pożyczki może być zawarta zarówno ustnie, jak i pisemnie. Jednak w przypadku zobowiązań przekraczających określoną kwotę, możemy potrzebować formy pisemnej.

Czytamy o tym w art. 720 Kodeksu Cywilnego: „Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.”

Jak powinna wyglądać pisemna umowa pożyczki?

W przypadku, kiedy pożyczka przekracza 1000 złotych, umowa musi być sporządzona w wersji pisemnej. Co powinna ona zawierać?

Przede wszystkim dane obu stron: imiona i nazwiska, adresy, numery PESEL lub informacje o firmach, jeśli pożyczka dotyczy działalności gospodarczej. Powinna też być określona jasna kwota pożyczki oraz warunki, na jakich jest udzielana.

Nie bez znaczenia jest również termin zwrotu. Musimy wiedzieć, do kiedy pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić pożyczone środki. Data ta powinna być jednoznacznie określona.

Jeżeli pożyczka jest oprocentowana, należy wskazać wysokość oprocentowania rocznego. Warto także określić, czy są jakieś dodatkowe koszty, na przykład prowizje czy opłaty.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nawet w przypadku umowy ustnej, pożyczkobiorca ma obowiązek zwrotu pieniędzy. Niewywiązanie się ze swojego zobowiązania zaś może skutkować odpowiedzialnością prawną. Brak pisemnej formy umowy nie przekreśla jej ważności, o ile nie przekracza ona określonej kwoty.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...