Czym jest wiarygodność kredytowa?

Od wiarygodności kredytowej zależy czy bank lub firma pozabankowa udzieli Ci kredytu. Wskaźnik ma więc duży wpływ na Twoje życie. Co warto o nim wiedzieć? Co się składa na wiarygodność kredytową? W jaki sposób możesz ją poprawić? 

Co to jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa to inaczej zdolność kredytowa. Jest ona jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu lub pożyczki. Pokazuje ona bowiem, jakie jest prawdopodobieństwo, że dana osoba spłaci w przyszłości swoje zobowiązania, czyli np. kredyt hipoteczny, gotówkowy, pożyczkę pozabankową.

Co się składa na wiarygodność kredytową?

Skąd banki i inne instytucje wiedzą, jaka jest wiarygodność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy? Wpływa na to wiele czynników. Należą do nich m.in.:

  • historia kredytowa – czy regularnie, terminowo spłacasz swoje zobowiązania? Czy miały miejsce opóźnienia w spłatach kredytów i kart kredytowych? Nawet pojedyncze opóźnienia mogą negatywnie wpłynąć na Twój scoring w bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej);
  • brak historii kredytowej klienta – dłuższa historia kredytowa świadczy o większym doświadczeniu w zarządzaniu finansami. Co więcej, bank ma więcej informacji na Twój temat, które może wykorzystać do oceny zdolności kredytowej; 
  • dochód i zatrudnienie – nie od dzisiaj wiadomo, że banki i inne instytucje finansowe preferują umowy o pracę, które potwierdzają stabilne zatrudnienie. Oprócz tego ważny jest także dochód. Jeśli jest zbyt niski w porównaniu do raty kredytu, o jaki wnioskujesz, nie otrzymasz pozytywnej decyzji; 
  • wydatki i koszty utrzymania – na wiarygodność kredytową wpływa również liczba Twoich zobowiązań finansowych oraz koszty życia, w tym rachunki i opłaty za mieszkanie.

Wiarygodność kredytowa określa, czy bankowi lub firmie pożyczkowej opłaca się z Tobą współpracować. Dłużnik, który nie reguluje swoich zobowiązań, będzie miał niską ocenę w tym zakresie. Osoba, która rzetelnie i terminowo wszystko spłaca, wysoką. To podniesie jej szansę na pozytywną decyzję kredytową. 

Jak zbudować wiarygodność kredytową?

Kiedy już wiesz, co wpływa na Twoją wiarygodność kredytową, możesz bardziej świadomie ją budować. Co dobrze wpływa na ocenę wiarygodności? Oto, jak ją skutecznie zbudować. 

  • Zawsze staraj się spłacać swoje zobowiązania w terminie – regularne płatności to podstawa pozytywnej historii kredytowej i potwierdzenie Twojej rzetelności w raporcie BIK czy BIG InfoMonitor. Bank czy instytucja pozabankowa sprawdza te kwestie w pierwszej kolejności. Od terminowej spłaty przeszłych i aktualnych zobowiązać zależą Twoje szanse na kolejny kredyt.
  • Jeśli nie masz jeszcze żadnej wiarygodności kredytowej, rozważ zaciągnięcie niewielkiej pożyczki.
  • Uważaj również na zapytania do banków. Częste wnioski o kredyt mogą być interpretowane jako oznaka problemów finansowych, w efekcie czego zaburzają one wiarygodność kredytową klienta. To dlatego, zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o kredyt, powinieneś/powinnaś analizować dostępne opcje w zestawieniu ze swoimi możliwościami. Wnioskuj tylko o kredyt, na który Cię stać, aby zminimalizować ryzyko odmowy. 
  • Regularnie sprawdzaj swoją historię w takich miejscach jak baza BIK. Pozwoli to wykryć ewentualne błędy i szybko je skorygować. Co więcej, dzięki raportowi BIK sprawdzisz, czy nikt nie wziął na Ciebie pożyczki.
  • Unikaj niepotrzebnych wydatków, oszczędzaj i inwestuj mądrze. Rozsądne zarządzanie własnymi finansami świadczy o odpowiedzialności i pozwala się zabezpieczyć w razie nieprzewidzianych wydatków.

Podsumowanie

Wiarygodność kredytowa to ważny wskaźnik Twojej zdolności do spłaty zaciąganych zobowiązań finansowych. Pozwoli Ci ona otrzymać kredyt oczekiwanej wysokości na atrakcyjnych warunkach. Choć budowanie dobrej historii kredytowej wymaga czasu, to jest to inwestycja w przyszłość. Nawet jeśli teraz nie planujesz zaciągać kredytu, warto już dzisiaj zadbać o swoją zdolność, aby nie mieć problemów w przyszłości, kiedy np. zechcesz zainwestować w swoje własne mieszkanie, wspomagając się kredytem hipotecznym.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...