Jak wygląda windykacja?
17 lutego, 2025
Kiedy pojawia się zadłużenie, wierzyciel ma prawo odzyskać należne środki. W tym celu może rozpocząć działania windykacyjne. Dowiedz się, jak wygląda windykacja. Z jakich etapów się składa? Jak jej uniknąć? Sprawdź w naszym artykule.
Czym jest windykacja należności?
Windykacja to proces odzyskiwania długów od osób lub firm, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań finansowych. Dzięki niej wierzyciele mogą odzyskać swoją należność w przypadku niespłacenia pożyczek, rachunków czy innych zobowiązań.
Jak działa windykacja? Rodzaje windykacji należności
Prawo do windykacji mają nie tylko banki i pożyczkodawcy, ale również inne firmy świadczące, a także osoby prywatne. We wszystkich tych przypadkach procedura wygląda podobnie.
Proces windykacji zwykle rozpoczyna się, gdy wierzyciel przekazuje sprawę firmie windykacyjnej lub kancelarii prawnej. Może się nią jednak zająć także samodzielnie. Następnie, w zależności od sytuacji, podejmowane są odpowiednie kroki, mające na celu odzyskanie długu. Można wyróżnić dwa główne rodzaje windykacji.
Windykacja miękka (windykacja polubowna)
Wierzyciel może wysyłać monity i wezwania do zapłaty już kilka dni po pojawieniu się długu. Rozpoczyna się wtedy tak zwana windykacja miękka. Ma ona na celu polubowne dojście do porozumienia obu stron. Na tym etapie masz szansę, aby uniknąć nieprzyjemnego procesu sądowego czy egzekucyjnego. Warto zatem odebrać telefon lub odpowiedzieć na wiadomość firmy windykacyjnej, aby wspólnie ustalić plan spłaty długu.
Przeczytaj też: Windykator a komornik – czym się różnią? Jakie mają uprawnienia?
Windykacja twarda (windykacja sądowa)
Kiedy monity, ponaglenia, telefony oraz wpisy do bazy dłużników nie pomagają w odzyskaniu długu, wierzyciel ma prawo podjąć inne środki. Poprzez złożenie pisma do sądu można wszcząć postępowanie sądowe przeciwko dłużnikowi. Po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku z sądu i zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności sprawa trafia do komornika.
Komornik działa tylko na podstawie tytułu wykonawczego uprawniającego go do wszczęcia egzekucji. Jego zadaniem jest windykacja długów poprzez zajęcie majątku dłużnika. Najczęściej na etapie windykacji komorniczej zajmowana jest część wynagrodzenia dłużnika, a także ruchomości, jakie nie są konieczne do codziennego funkcjonowania. Egzekucja komornicza nie zakończy się, dopóki komornik nie odzyska całego długu lub dłużnik nie ogłosi upadłości konsumenckiej, co znaczyłoby, że jest niewypłacalny.
Jak uniknąć windykacji?
Windykacja ma miejsce wtedy, kiedy pojawia się dług. Dlatego najprostszym sposobem na jej uniknięcie jest brak zaległości w opłatach. Co zrobić, aby uniknąć problemów finansowych?
Przede wszystkim przed każdą pożyczką lub kredytem zastanów się, czy masz środki na jego spłatę. Spłacanie rachunków i rat kredytowych na czas jest najprostszym sposobem uniknięcia windykacji. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest niepewna, zastanów się, czy kolejny kredyt jest dobrym rozwiązaniem.
Kiedy natomiast pojawiają się problemy, skontaktuj się z wierzycielem. W ten sposób możesz ustalić nowy plan spłaty, konsolidację pożyczek lub odroczenie terminu spłat. Dzięki temu unikniesz powstania zaległości i wszczęcia procesu windykacji wierzytelności.
Windykacja należności krok po kroku – jak odzyskać pieniądze od dłużnika?
Znajdujesz się w sytuacji, w której masz niespłaconą wierzytelność i chcesz odzyskać to, co Ci się należy? Masz kilka możliwości. W pierwszej kolejności możesz wysyłać monity i wezwania do zapłaty samodzielnie. Często skuteczna windykacja należności wymaga jednak zaangażowania profesjonalistów. Jak wygląda współpraca z firmą windykacyjną?
- Powstanie opóźnienia w spłacie – windykatorowi można polecić odzyskanie każdej wierzytelności, dla której termin płatności minął.
- Windykacja polubowna – w pierwszej kolejności podjęte zostaną próby polubownego skłonienia dłużnika do uregulowania należności.
- Windykacja sądowa – w razie braku spłaty należności sprawa jest kierowana na ścieżkę sądową.
- Postępowanie klauzulowe – sąd wydaje nakaz zapłaty, który w razie braku sprzeciwu dłużnika otrzymuje klauzulę wykonalności.
- Postępowanie egzekucyjne – odzyskiwaniem należności zajmuje się komornik, a wierzyciel może decydować o zakresie podejmowanych przez niego działań.
Jakie są koszty windykacji? Mogą obejmować koszty wystawiania monitów, prowizję firmy windykacyjnej czy koszty sądowe, a ich wysokość często zależy od kwoty wierzytelności. Dobrą wiadomością dla wierzyciela jest jednak to, że to dłużnik powinien ponieść koszty windykacji sądowej i egzekucyjnej. W procesie windykacji długów powinna być odzyskana nie tylko sama należność, ale również odpowiednia kwota na pokrycie tych kosztów.
Podsumowanie
Windykacja to próba odzyskania należności przez wierzyciela. Pozwala ona na dojście do porozumienia z dłużnikiem i ustalenie nowego planu spłaty zadłużenia bez kierowania sprawy do sądu. Dlatego tak ważna jest komunikacja i odpowiednie podejście do tego procesu. Polubowne rozwiązanie sprawy leży w interesie obu stron.
Może Cię zainteresować: