Windykator a komornik – czym się różnią? Jakie mają uprawnienia?

Masz niespłacone długi? W przypadku powstania zaległości możesz się spodziewać wizyty windykatora lub komornika. Jednak warto mieć na uwadze, że te osoby mają zupełnie inne funkcje i uprawnienia! Zastanawia Cię kwestia „windykator a komornik”? Sprawdź, jakie mają uprawnienia i czym się różni windykacja od egzekucji komorniczej. Poznaj swoje prawa. Pozwolą Ci one uniknąć uchybień i ułatwią spłatę długu.

Kim jest windykator?

Brak terminowej spłaty pożyczki niesie ze sobą szereg konsekwencji. Możesz spodziewać się m.in. narastających odsetek karnych za zwłokę. Każdy kolejny dzień to wyższa kwota do oddania. Musisz się także liczyć z tym że może zawitać do Ciebie windykator. Postępowanie windykacyjne jest prowadzone, jeszcze zanim zadłużenie trafi do sądu. Natomiast zadaniem windykatora jest znalezienie rozwiązania, które pomoże wierzycielowi odzyskać dług, a Tobie spłacić zaległe zobowiązanie. Działa on na zlecenie wierzyciela.

Co może, a czego nie może windykator?

Różnica między działaniem windykatora a komornika jest spora. Przede wszystkim windykator nie jest urzędnikiem państwowym, a zatem jego możliwości działania są ograniczone. Może on jednak:

  • wykonywać telefony i wysyłać SMS-Y z wezwaniem do zapłaty;
  • odwiedzać dłużnika w domu;
  • rozmawiać i negocjować w sprawie uregulowania długu.

Chociaż windykator ma prawo do Ciebie zadzwonić lub odwiedzić Cię w miejscu zamieszkania, nie może Cię nękać. Częste telefony (nawet w nocy) lub rozmowy z osobami trzecimi nie są dozwolone. W takim wypadku masz prawo zgłosić niewłaściwe zachowanie i złożyć skargę – np. u rzecznika konsumentów, w Komisji Nadzoru Finansowego, a nawet na policji. Większość firm windykacyjnych działa jednak zgodnie z prawem i pomaga wierzycielom w odzyskiwaniu należności, a dłużnikom w ich polubownej spłacie. Zamiast zatem zamykać drzwi czy odkładać słuchawkę, porozmawiaj z windykatorem i nawiąż z nim współpracę. Dzięki temu unikniesz kontaktu z komornikiem.

Kim jest komornik?

Jeśli windykatorowi nie uda się przekonać Cię do spłaty zadłużenia i znalezienia kompromisu, wierzyciel może skierować sprawę do komornika. Nie dzieje się to jednak od razu. Najpierw składa wniosek do sądu. Kiedy ten go pozytywnie rozpatrzy i wystawi tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności, rozpoczyna się egzekucja komornicza. Komornik wykonuje zadania, które mają na celu odzyskanie wierzytelności, a jego uprawnienia są znacznie szersze niż w przypadku windykatora.

Windykator a komornik sądowy – podstawowe różnice

Jaka jest różnica między windykatorem a komornikiem? Przede wszystkim w zakresie dozwolonych działań. Komornik ma szersze uprawienia. Działając na podstawie tytułu wykonawczego, może między innymi zająć na poczet długów majątek dłużnika, w tym jego mienie czy wynagrodzenie za pracę oraz inne jego wpływy na konto bankowe. Ruchomości są następnie sprzedawane na licytacji, aby odzyskać pieniądze dla wierzyciela. Komornik może też przymusowo wejść do lokalu dłużnika (w asyście policji).

Ponadto komornik rozpoczyna działanie dopiero po tym, gdy zapadnie odpowiednie wyrok sądu. Wierzyciel musi więc wystąpić na drogę sądową, składając wniosek o wszczęcie egzekucji. Zwykle dzieje się to dopiero wtedy, gdy windykator nie da rady nakłonić dłużnika do spłaty. Komornik działa na podstawie postanowienia sądu, a nie w imieniu wierzyciela.

W czasie postępowania egzekucyjnego jest już trochę za późno na negocjacje i polubowne rozwiązanie problemu. Pamiętaj jednak, że w razie dopuszczenia się uchybień przez komornika, masz prawo złożyć skargę.

Czego nie może komornik? Ograniczenia egzekucji komorniczej

Komornik nie może jednak wszystkiego. Zajęcie nieruchomości czy wynagrodzenia podczas czynności egzekucyjnych nie może pozbawić dłużnika środków do życia. Z egzekucji ą wyłączone m.in. rzeczy osobiste dłużnika i ruchomości niezbędne do życia oraz pracy. Komornik nie może też zajmować świadczeń socjalnych, zasiłków pielęgnacyjnych czy alimentów i musi pozostawić dłużnikowi pewne środki do życia – przynajmniej w wysokości minimalnej krajowej pensji.

Egzekucja komornicza a windykacja: co warto wiedzieć?

Jeśli masz niespłacone długi, możesz się spodziewać, że wierzyciel zechce prędzej czy później je odzyskać. Zwykle w takim przypadku w pierwszej kolejności zatrudnia windykatora, który ma za zadanie prowadzić z dłużnikiem polubowne negocjacje i wypracować korzystny dla obu stron plan spłaty zobowiązania. Zwykle dopiero w drugiej kolejności wierzyciel decyduje się skierować sprawę do sądu, co prowadzi do rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Na tym etapie dłużnik nie może wiele zrobić, ponieważ zakres działań komornika jest znacznie szerszy. Może on przede wszystkim zastosować przymus, w tym zająć Twój majątek (w tym konto bankowe i wynagrodzenie).