Windykator – kim jest, co może, jakie ma uprawnienia?
19 lutego, 2025
Odezwała się do Ciebie firma windykacyjna? Zamiast wpadać w panikę, lepiej dowiedzieć się, z czym to się wiąże. Windykator może pomóc Ci uwolnić się od długu i uniknąć przykrych konsekwencji. Dowiedz się, jakie są uprawnienia windykatora, a także jakie prawa ma dłużnik i czego może się spodziewać w procesie windykacji.
Kim jest windykator?
Zastanawiasz się, kim jest windykator? W ten sposób nazywa się osobę, którą wynajmuje wierzyciel w celu odzyskania długu. Ma ona prawo działać w jego imieniu, zanim sprawa trafi na drogę sądową.
Windykator jest pracownikiem firmy windykacyjnej. I właśnie tym różni się od komornika, który jest funkcjonariuszem publicznym i wykonuje swoje zadania w ramach realizacji postanowienia sądu, czyli tytułu wykonawczego.
Czym zajmuje się windykator?
Windykator ma na celu windykację należności. Może działać na rzecz firmy lub osoby prywatnej, która chce odzyskać zaległą wierzytelność. Jego głównym zadaniem jest skłonienie dłużnika do spłaty zadłużenia. Prowadzi z nim rozmowy i proponuje nowe warunki, które pomogą w odzyskaniu należności.
Z tego powodu tak istotne jest, aby nie unikać kontaktu z windykatorem. Dzięki niemu możesz polubownie spłacić swój dług i uniknąć egzekucji komorniczej, która obejmuje już m.in. zajęcie wynagrodzenia i należących do Ciebie ruchomości.
Co może windykator?
Wiele osób, które otrzymały wezwanie do zapłaty lub wiadomość od windykatora, zastanawia się, jaki jest zakres jego uprawnień. Tak naprawdę są one ograniczone. Windykator może:
- zadzwonić do dłużnika;
- negocjować warunki spłaty zadłużenia;
- wysyłać SMS-y z przypomnieniem o zapłacie;
- wysyłać wezwania do zapłaty;
- informować o dalszych czynnościach;
- odwiedzić dłużnika w miejscu zamieszkania.
Jego działania powinny skupiać się na tym, aby skłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty.
Czego nie może windykator?
Czego zatem nie może windykator? Zabronione jest wszelkie nękanie, grożenie czy nachalne działania. W szczególności windykator nie może:
- naruszać dóbr osobistych;
- zastraszać dłużnika;
- nękać dłużnika telefonami i odwiedzinami;
- wtargnąć do mieszkania czy miejsca pracy;
- doliczać dodatkowych opłat;
- informować osób trzecich o długu;
- spisywać stanu majątku dłużnika;
- zająć majątku.
Jeśli windykator przekracza swoje uprawnienia, możesz napisać na niego skargę.
Jak wygląda windykacja?
Słowo windykacja mylnie kojarzy się z egzekucją komorniczą. Są to jednak dwa osobne procesy, które nie mają ze sobą za wiele wspólnego. Oba mają jedynie wspólny cel, jakim jest odzyskanie należności na rzecz niespłaconego wierzyciela.
Pierwszym krokiem wierzyciela jest już wcześniej wspomniana windykacja. Jest to nic innego jak próba nawiązania kontaktu z dłużnikiem i negocjacji spłaty długu. Dopiero kiedy te metody nie poskutkują, sprawa trafia do sądu i wszczynane jest postępowanie egzekucyjne. Jeśli sąd nakaże egzekucję komorniczą, możesz się spodziewać, że komornik zajmie Twoją wypłatę, konto bankowe i mienie.
Windykacja terenowa a uprawnienia windykatora
Jednym z elementów procesu windykacyjnego jest windykacja terenowa. To proces, który wykracza poza standardowe wysyłanie wezwań do zapłaty, telefony czy SMS-y. Windykator terenowy stara się nawiązać bezpośredni kontakt z dłużnikiem. Wiąże się to z wizytą np. w domu lub w pracy. Takie podejście utrudnia dłużnikowi unikanie kontaktu z windykatorem, dlatego może być bardziej skuteczne.
Trzeba jednak pamiętać, że windykacja terenowa nie może nosić znamion nękania. Niedozwolone są np. wizyty w niestosownych godzinach. Należy też pamiętać, że windykator nie może bez zgody dłużnika wejść do domu czy do mieszkania ani pojawić się w jego miejscu pracy. Windykator nie jest urzędnikiem i nie ma żadnych specjalnych uprawnień, dlatego nie należy się obawiać jego działań. Warto za to podjąć współpracę, aby polubownie i w dogodny dla siebie sposób spłacić wierzytelność.
Prawa dłużnika – o czym warto pamiętać?
Nawet jeśli masz niespłacone długi, nie oznacza to, że możesz być nachodzony czy nękany. Warto pamiętać, czego nie może zrobić windykator i w razie potrzeby walczyć o swoje prawa. Wszelkie działania wykraczające poza rozmowę i informowanie dłużnika o wierzytelności oraz konsekwencjach braku spłaty można uznać za przekroczenie uprawnień. Jeśli masz problem z nielegalną windykacją, możesz złożyć skargę skarga do Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Komisji Nadzoru Finansowego. W niektórych przypadkach zasadne może być też zawiadomienie policji lub prokuratury.